אסתמה: “התפרצות ספטמבר” 

אם אתם הורים לילדים עם אסתמה, אתם בטח מכירים את זה: בכל שנה, כשבוע אחרי החזרה ללימודים, ניכרת החמרה בסימפטומים של המחלה ובמספר ההתקפים. למה זה קורה ואיך נמנעים?

נכתב בשיתוף ד"ר אסף טוקר, מומחה ברפואת ילדים

בכל שנה בספטמבר, כשכל הילדים חוזרים בהתרגשות לבית הספר, עובר על ד’ בן ה- 6 חודש לא פשוט. “לבן שלי יש אסתמה שאובחנה בגיל צעיר”, מספרת אמו של ד’. “בדרך כלל אנחנו מצליחים לשמור על העניינים תחת שליטה, אבל בכל שנה, שבועיים אחרי תחילת הלימודים, מתחילה אצלו סדרה של התקפים קשים, שלא פעם מביאים אותנו לבית החולים”.

אסתמה

ד’ לא לבד. התופעה הזאת, שמכונה בעגה הרפואית The September Peak, היא ידועה ומוכרת: כמעט רבע מהתקפי האסתמה המצריכים אשפוז מתרחשים בחודש ספטמבר. וזה לא רק כאן אצלנו: בכל העולם נמצא קשר בין תחילת הלימודים ובין התפרצות כזאת. במדינות שבהן הלימודים מתחילים באמצע אוגוסט, ההתפרצות מקדימה ומתחילה בתחילת ספטמבר. שבועיים אחרי, כמו שעון. 

אז מה קורה כאן?

להתפרצות ספטמבר יכולים להיות כמה גורמים:

הגורם העיקרי להתקפי אסתמה בילדים הן מחלות ויראליות שמתפתחות להתקף. החזרה ללימודים מעלה את הסיכוי להדבקות במחלות כאלה, ואיתן גם שכיחות ההתקפים.
בית ספר, גני ילדים וסביבותיהם מכילים ריכוז גבוה של אלרגנים (כמו קרדית האבק, למשל), שעלולים גם הם לגרום להתקפי אסתמה.
גורם נוסף שעלול להשפיע על תדירותם וחומרתם של התקפי אסתמה הוא לחץ. החזרה לבית הספר אחרי החופשה
היא ללא ספק אירוע מרגש ומלחיץ, וייתכן בהחלט כי יש לכך תפקיד בהתפרצות.
והאשם האחרון בהתפרצות ספטמבר הוא, ובכן, אוגוסט. או יותר נכון, החופשה של אוגוסט, היציאה מהשגרה, שעות השינה והערות שמשתנות לחלוטין, הטיסות והנסיעות. בין כל אלה, שגרת הטיפול המונע של הילדים מתערערת פעמים רבות, והילד פותח את שנת הלימודים לאחר תקופה שבה לא טופל.

מה עושים?

ככלל, המפתח לטיפול נכון באסטמה הוא טיפול מונע כי ונטולין ודומיו הם תכשירים לטיפול בהתקף חריף ודווקא באסטמה הטיפול המלא צריך לכלול גם טיפול מניעתי בתרופות נוגדות דלקת. כיום יש תכשירים אנטי דלקתיים הניתנים במשאף (כמו בודיקורט, סימביקורט ועוד) או דרך הפה (כמו סינגולייר). תרופות אלו מורידות את רמת הדלקת סביב דרכי האוויר בריאות ועוזרות למנוע חלק ניכר מההתקפים.

הגישה היעילה ביותר במניעת התפרצות ספטמבר היא להקפיד על טיפול כזה במהלך חודש אוגוסט: ילדים חולי אסתמה שנרשם להם טיפול מונע במשאף צריכים להקפיד ליטול אותו מדי יום בשבועות האחרונים של אוגוסט ובשבועות של תחילת שנת הלימודים. גם אם ילדכם לא טופל בחודשים האחרונים בטיפול מונע, מומלץ מאוד לפנות לרופא המטפל ולשקול התחלה מחודשת של הטיפול המונע במהלך החופשה.

שנת לימודים טובה ובריאה, לד’ ולכולכם.

.