עקמת אצל ילדים – זיהוי וטיפול

שישה סימנים שיסייעו לכם בגילוי עקמת אצל הילד שלכם, סקירת נזקי התופעה ושיטות הטיפול הקיימות

יפעת רבינוביץ', פיזיותרפיסטית מוסמכת

עמוד השדרה האנושי מורכב משרשרת חוליות המונחות זו על גבי זו במרכז הגב, בקו ישר. עקמת היא, למעשה, עיוות של מבנה עמוד השדרה, המתבטא בסטיית החוליות הצידה מקו האמצע תוך כדי פיתולן וסיבובן סביב צירן, כך שנוצר מעין “בורג”. צילום רנטגן של גבו של הסובל מעקמת יראה כי רצף החוליות יוצר צורת האות C או S. התופעה פוקדת כ-3%-5% מהאוכלוסייה, ושכיחה יותר באופן יחסי בקרב בנות. ברוב המקרים, הסיבה לעקמת אינה ידועה, אף שההשערה הרווחת היא כי יש בה מרכיב תורשתי. מעטים יסבלו מעקמת מלידה או כתוצאה מפגם נוירולוגי.

עקמת

איך מאבחנים?

עומדים מאחורי הילד, כך שגבו מופנה כלפיכם. אם הבחנתם בכמה מהסימנים הבאים (אפילו בשיעורים קטנים), פנו לאורתופד לביצוע בדיקה מקיפה:

גובה הכתפיים אינו זהה

הראש נוטה לצד אחד

גובה השכמות אינו זהה

שכמה אחת בולטת יותר לאחור

קו מותן גבוה יותר בצד אחד

האגן נוטה לצד מסוים.

כיצד מטפלים?

אפשר לבלום את הדרדרות העקמת על ידי אבחון מוקדם וקבלת טיפול מתאים. אלו הן השיטות המרכזיות המוכרות כיום:

פיזיותרפיה בשיטת “שרוט”- זוהי שיטה ייחודית הנהוגה באירופה, ומיוחסים לה שיעורי הצלחה גבוהים בבלימת הידרדרות העקמת. כיום השיטה מוכרת גם בישראל ונמצאת בשימוש במכונים ייחודיים המתמחים בטיפול בתופעה. השיטה מבוססת על ההבנה כי העיוות הנגרם לעמוד השדרה מתרחש בשלושה מישורים (שהרי החוליות נדחפות קדימה, הצידה ובסיבוב), ומשום כך הטיפול מתמקד אף הוא בתיקון היציבה, תוך התייחסות לשלושת הממדים. בצורה כזו, סיבוב החוליה (שילוב המישור השלישי) מבטל את האלמנט הסיבובי של עמוד השדרה.
שיתוף פעולה מצד הילד ונטילת אחריות אקטיבית מצדו מהווים תנאי הכרחי להצלחת הטיפול. ילד המגיע למכון לומד באופן פרטני כיצד לתקן את היציבה, בתהליך שבסופו מתוקנת היציבה כך שתהיה סימטרית, ובמצב הסימטרי מבצע הילד סדרת תרגילים לחיזוק ולהארכה. בתום הטיפול, הכאבים פוחתים משמעותית, הפגם האסתטי ממוזער והדימוי הגופני משתפר. בנוסף, המודעות הגופנית של הילד ליציבה נכונה וסימטרית גוברת ומיושמת בחיי היומיום. גם אם מדובר בעקמת קלה, חשוב להקפיד על מעקב תקופתי צמוד עד תום תקופת התבגרותו של הילד, כדי לוודא שזווית העקמת אינה מחמירה עם הגדילה.

מחוך (BRACE)
– במקרים בהם הזווית גדולה מ-25 מעלות, משתמשים באמצעי זה בשילוב פיזיותרפיה. קיימים סוגים שונים של מכשירים מעין אלה המותאמים לסוג העקמת ולמיקומה. בבסיס השיטה עומד רעיון עתיק יומין, לפיו באמצעות הפעלת כוחות חיצוניים על הגו ניתן להשיג סימטריה בשלד וליישר את עמוד השדרה.

ניתוח – כשהזווית מטפסת אל מעבר לקו ה-45 מעלות, נשקלת אפשרות של ניתוח. בשלב זה הדפורמציה בולטת ויוצרת פגם אסתטי קשה ולעיתים מובילה גם לבעיות בריאותיות שונות. רבות מטכניקות הניתוח מבוססות על ביטול המפרקים בין החוליות ויישור המתבצע על ידי השתלת מוטות מתכת המקובעים לחוליות. חשוב לציין, כי מדובר בניתוח מורכב המצריך שיקום ממושך, וההחלטה על ביצועו מתקבלת רק לאחר שכל האפשרויות האחרות לטיפול נכשלו.