בדיקות כלליות שכדאי לעשות בגילאים 12-18

לכל שלב בחיים יש את המאפיינים הפיזיולוגיים שלו ואת הפרמטרים שלו להתפתחות תקינה. מה כדאי לבדוק בשלב המיוחד הזה, שבו משאירים (לאט לאט) את הילדות מאחור?

בשיתוף ד"ר אסף טוקר

אין ספק: הטיפוס ארוך הגפיים ששרוע כרגע על הספה בסלון שלכם הוא כבר לא ילד. או לפחות בדרך לשם. המתבגרים שלנו עוברים תקופה של התפתחות פיזית מואצת מאד, ובמקביל לה הם גם נוחים להשפעה חברתית שעשויות להשפיע, למשל, על התזונה שלהם או על העיסוק שלהם בספורט. שיקול הדעת הוא שונה משלנו, וכדאי לתפוס בעיות או בעיות פוטנציאליות בשלב מוקדם ככל האפשר. איך? – על ידי הקפדה על בדיקות תקופתיות.

בדיקות למתבגרים

בדיקה פיזית והערכת התפתחות גופנית

הכי בסיסית, ומומלצת פעם בשלוש שנים: גובה, משקל, דופק ולחץ דם. הרופא יאזין לריאות ולקולות הלב וימשש את הבטן, ויבדוק אם יש בעיות גדילה והתפתחות. הערכת ההתפתחות כוללת את השוואת נתוני הגובה והמשקל לטבלאות הגדילה הסטנדרטיות. המחולקות לאחוזונים. 

מילה על אחוזונים: אם משקל הנערה או הנער נמצאים באחוזון 50, משמעות הדבר ש־50% מבני גילם שוקלים יותר מהם, ו־50% מהם שוקלים פחות מהם. אם נערה או נער נמצאים באחוזון 10 מבחינת גובהם, משמעות הדבר היא ש־90% מבני גילם יותר גבוהים מהם, ואילו 10% יותר נמוכים מהם. אין שום קשר בין מצב בריאותי ובין המיקום בטבלת האחוזונים: נערות ונערים באחוזון 3 יכולים להיות בריאים או חולים בדיוק כמו בני גילם באחוזון 97.

מה שהרופא מחפש כאן, אם כן, הוא עקביות והמשכיות. הנערות והנערים אמורים להימצא באותו האחוזון במשך כל שלבי התפתחותם. אם יש לפתע סטייה מהאחוזון השגרתי, עלול הדבר לרמז על בעיה רפואית כלשהי. במקרה כזה רופא הילדים עשוי להמליץ על בירור רפואי.

BMI

BMI – מדד מסת הגוף – הוא המדד העולמי המקובל לקביעת עודף משקל או תת משקל. כדי לחשב את ה־BMI יש להציב את המשקל ואת הגובה בנוסחה הבאה:

משקל בקילוגרמים / גובה במטרים * גובה במטרים

את התוצאה המתקבלת משווים לכלל הילדים בני אותו גיל ומין, וכך ניתן להעריך האם יחסית לילדים אחרים משקלו תקין או שהוא סובל מתת משקל, משקל עודף או השמנת יתר. ילדים ומתבגרים שנמצאים מעל אחוזון 85 סובלים מעודף משקל, שהוא גורם סיכון לסוכרת, לטרשת עורקים ולמחלות רבות אחרות. ילדים ומתבגרים שנמצאים מתחת לאחוזון 5 סובלים מתת משקל, שגם הוא, כמובן, אינו מצב רצוי ויכול להצביע על מחלות שונות ובהן אנורקסיה. בכל מקרה, אם חלה קפיצה – כלפי מעלה או כלפי מטה – בשיעור של שני אחוזונים או יותר בין בדיקה לבדיקה, יש לערוך בירור רפואי מעמיק שימצא את הסיבה לכך.