כל מה שכדאי לדעת על הנקה

כמה שהנושא הזה טעון. כמה אמוציות הוא מציף, אצל אימהות טריות וגם אצל ותיקות. אז למה כדאי להניק? לקראת מה כדאי להתכונן? ואיך אפשר למנוע בעיות בהתחלה?

רוני יזרסקי, אחות מחוזית בריאות הציבור, מחוז דרום

מה יכול להיות טבעי מזה: אם שמניקה את התינוק שלה. בניגוד להלך הרוח ששרר בעולם (כלומר, בחלק המערבי שלו) בשנות ה- 70, שהתייחס לגידול תינוקות באופן שכלתני ומחושב ופיאר את יתרונות האכילה מבקבוק – מנות קבועות במרווחים קצובים – כיום מקובל להתייחס להנקה כאל אופן ההזנה האופטימאלי של התינוק. הנה כל המידע שאת צריכה כדי שההתחלה תהיה חלקה ככל האפשר: העובדות, היתרונות, הקשיים האפשריים והפתרונות. 

חלב אם: העובדות

• תהליך ייצור החלב מתחיל אצל האם עוד בתקופת ההיריון, כתוצאה מהפרשת ההורמון פרולקטין. נשים רבות עדות לטפטוף חלב מהפטמה בחודשי ההיריון האחרונים: הגוף מתכונן לתפקיד הבא שלו. 

• ייצור החלב מתרחש ללא קשר לסוג הלידה, רגילה או קיסרית, כי ההורמונים האחראים על ייצור החלב משתחררים עם היפרדות השיליה.

• בימים הראשונים לאחר הלידה חלב האם שונה מזה שיבוא בימים שלאחר מכן: זהו חלב ראשון הנקרא קולוסטרום, נוזל מרוכז ושומני מאוד בצבע צהבהב. כמות הקולוסטרום מועטה יחסית לחלב והיא מתאימה לקיבתו הקטנטנה של יילוד. לכן בהנקות הראשונות, גם אם הן אורכות זמן רב, התינוק יצליח לינוק רק טיפות אחדות של הנוזל הזה. חשיבותו של הקולוסטרום רבה ביותר בהיותו מכיל כמות עצומה של נוגדנים וחומרים ביולוגיים שעוזרים להכין את מערכת העיכול של התינוק ליניקה ואכילה.הנקה

• חלב אם ממשיך להיווצר כל עוד התינוק או הפעוט ממשיך לינוק, על ידי מנגנון המשוב החיובי שאחראי לייצור. למעשה, כמות החלב המיוצרת תלויה בכמות החלב שהתינוק צורך. זה מין מעגל שכזה: כאשר מתמעטות מספר ההנקות, ייצור והפרשת ההורמון פרולקטין פוחתים, ולכן ייצור החלב אצל האם נחלש בהתאם. כל עוד האם ממשיכה להניק לפי דרישת התינוק, ימשיך גופה לייצר בדיוק את כמות החלב הדרושה לו. 

חלב אם: היתרונות

נותן לתינוק את המערכת החיסונית

• הוא תמיד זמין, נקי, טרי ובדיוק בטמפרטורה הנכונה.

• הוא בחינם.

• הוא בונה את המערכת החיסונית של התינוק, ומאפשר לו להתמודד עם מחלות שונות . מחקרים שנערכו בשני העשורים האחרונים ( ביניהם Dewey Heinig &מ- 1995, ו- Beaudry, Dufou & Marcoux מאותה שנה) מספקים הוכחות מוצקות לכך שחלב אם מפחית סכנה לשלשולים אצל התינוק, כמו גם זיהומים בדרכי הנשימה התחתונות, דלקת האוזן התיכונה, זיהום בדרכי השתן, מוות עריסה, סוכרת התלויה באינסולין, מחלת קרוהן, דלקת כיבית של המעי הגס, לימפומה, מחלות אלרגיות ומחלות כרוניות אחרות של מערכת העיכול. הנקה משפיעה גם על ההתפתחות הקוגניטיבית תקינה.

• הוא בריא לאם: מחקרים מצביעים על כך שהנקה מגבירה את ייצור ההורמון אוקסיטוצין, וכתוצאה מכך מפחיתה את הדימום לאחר לידה, ומסייעת לכיווץ מהיר יותר של הרחם וחזרה מהירה יותר של האם למשקל שלפני הלידה. היא מגינה מפני אוסטיופורוסיס, ומפחיתה שכיחות סרטן השחלות וסרטן השד. 

הנה עוד עובדה: לא תמיד זה הולך חלק.

גם את זה חשוב לדעת מראש. ההנקה, על שלל יתרונותיה המוכחים, עלולה להיות מאתגרת בהתחלה. היא נדמית טבעית לחלוטין, אבל היא גם מיומנות שצריך לרכוש: גם את וגם התינוק. לפעמים זה כואב, לפעמים נראה שזה לא הולך, לפעמים צריך עזרה. לפעמים האם נבהלת וחושבת שאין לה חלב: הרי, בניגוד להאכלה מבקבוק, החלב אינו מדוד ואת לא יכולה לראות את המפלס שלו יורד. 

אלה בדיוק הסיבות שבשלהן חשוב לגייס את מה שכבר למדת עד לכאן. למעט במקרים נדירים, אין יולדת שאין לה חלב; ייצור החלב תלוי בגירוי שמספקת ההנקה. מהבחינה הזאת את יכולה להרגע, ולהתרכז בלימוד הטכניקה. אפשר ומומלץ ללמוד זאת עוד לפני הלידה: קורסים טובים של הכנה ללידה תמיד יקדישו מפגש או שניים לנושא הזה, ידגימו תנוחות מומלצות ויסבירו על מנח השפתיים והלשון של התינוק על הפיטמה. במחלקות היולדות של בתי החולים יש יועצות הנקה ואחיות מנוסות ומיומנות, ויש גם יועצות הנקה פרטיות שאפשר להזמין הביתה אחרי השחרור מבית החולים. עזרה ותמיכה התחלתיות עשויות למנוע הרבה מהבעיות הנפוצות. 

יכול להיות שזה יהיה מה שיעסיק אותך ואת התינוק שלך בימים הראשונים שלאחר ההגעה הביתה, ולשם כך אנחנו ממליצים לך להקיף את עצמך ברשת של פירגון, קבלה והבנה: בן זוג או הורים שיעודדו ויחזקו ויתנו לך את השקט ואת האינטימיות שאת והתינוק שלך זקוקים להם, למען הלמידה המשותפת הזאת.