רד, עלה, עלה ורד

גן השעשועים השכונתי הוא עולם ומלואו עבור הילדים שלנו, ומספק להם התנסויות חושיות, מוטוריות וחברתיות שלא כדאי לפספס

אניה מילר-הלל, מרפאה בעיסוק / היחידה להתפתחות הילד, מאוחדת חיפה

האקלים הישראלי הנדיב מספק לנו לאורך כל השנה שעות חמימות של אחר הצהריים, שממש קוראות לנו החוצה. גן השעשועים בשכונה הוא אפשרות בילוי מצויינת: פירות חתוכים, סנדוויץ’ ובקבוק מים, כדור ואת חפירה – וקדימה, לגינה. 

גן משחקים טוב הוא קודם כל גן משחקים בטיחותי: כזה שיש בו מתקנים שמתאימים לפעוטות וילדים בכל הגילאים, והם מתוחזקים כראוי ובאופן שוטף, שלמים ונקיים באופן בסיסי ועשויים מחומר שאינו מתלהט בשמש. שטח הגן צריך להיות מגודר ומוצל, ומתחת למתקנים צריך להיות מותקן מצע רך מספיק למקרה של נפילות, כי הן קורות, ועוד יקרו .

ילדים בגן שעשועים

התנסויות מוטוריות

מתקני המשחקים בגינה מציעים אפשרויות מגוונות להתנסויות מוטוריות ולפעילות גופנית. הם תורמים לחיזוק ולשיפור הסיבולת, לשמירה על טווחי תנועה במפרקים, לתרגול משימות הדורשות קואורדינציה ותכנון תנועה. זה נכון לכל גיל: אפילו לפני שלב הזחילה אפשר להשכיב את התינוק על הבטן, על שמיכה שפרשתם וליד תינוקות אחרים. לפני שלב ההליכה אתם יכולים ללוות את הפעוט בזחילה תחת המתקנים ועליהם, במורד ובמעלה המגלשות, להתנדנד, לגלוש או להסתובב יחד בקרוסלה. וכשהם כבר הולכים – האפשרויות הן בלתי מוגבלות: תנו להם להתרוצץ, לטפס ולבדוק כל פינה בגינה. נסו לא להגביל אותם, למרות הפחד מנפילות. מתקנים רבים מהווים אתגר של ממש גם לילדים גדולים ואפילו למתבגרים צעירים: קירות טיפוס, מתח וסולמות תלויים מספקים תרגול מגוון לקבוצות שרירים שונות כשהילד צריך להתמודד עם הפעלת גופו כנגד כוח הכובד.

גני המשחקים בדרך כלל מרוחקים מכבישים סואנים ולכן מהווים סביבה מצוינת לאימון בטוח של הילדים במשחקי כדור שונים, בריצה, בקפיצות ובדילוגים, ובנסיעות ב”רכבי השטח” השונים שלהם – בימבה, אופניים, קורקינט, סקייטבורד וגלגיליות.

חשיפה חושית

חוויות מגוונות של מגע ותחושה חשובות מאוד להתפתחות תקינה של ילדים. התנסויות במרקמים, בתחושות ובסוגי מגע שונים מקדמים את תהליך הלמידה של הילד ומסייעים לו לפרש ולעבד את המידע הרב המגיע לגופו בכל יום. גן המשחקים עשוי לספק שפע של תחושות חדשות: גומי, חול, חצץ, אדמה ומסלעות גם המתקנים עצמם בנויים מחומרים שונים כגון מתכת, פלסטיק ועץ, והם מספקים תחושות גופניות שונות, כתוצאה מפעילות הגוף במרחב: תנועות נדנוד וסיבוב, תנועה מהירה או איטית, תנועה בגובה ועוד.

התמודדות חברתית

גן השעשועים מספק הזדמנות מצוינת ללמידה על מצבים חברתיים כגון משחק משותף עם אחים, חברים או ילדים מהשכונה, וגם היכרות עם ילדים חדשים לגמרי. הילד שלכם יכול לתרגל מיומנויות חברתיות חשובות כמו יצירת קשר, ייזום שיחה, משחק משותף באותם מתקנים, המתנה בתור, ויתור – וגם אסרטיביות. הצלחות קטנות בגן המשחקים ושיפור כתוצאה מתרגול עשויים לתרום רבות לדימוי העצמי ולהעלות את הביטחון. די בפעילות מואצת של שעה בגן המשחקים כדי לשחרר עודפי מתח ואנרגיה, ובכך לסייע לערב נינוח ורגוע יותר בבית.