לנצח את סרטן השד

סרטן השד הוא הגידול הממאיר השכיח ביותר בקרב נשים בעולם המערבי וגם בישראל, אך רבות מהנשים שהמחלה מאובחנת אצלן בשלבים מוקדמים מצליחות לגבור עליה

בשיתוף ד"ר אלי דריזין, מנהל מערך הדמיה גינקולוגי, מאוחדת

חנה שמעוני, מורה בת 52 ואם לארבעה, הגיעה באוגוסט שעבר לבדיקת ממוגרפיה שגרתית במכון הממוגרפיה של מאוחדת בירושלים. גם הפעם, כמו לפני שנתיים, הגיעה לבדיקה בעקבות זימון שנשלח אליה. היא הניחה שהבדיקה הנוכחית תהיה דומה לקודמת: צילום רנטגן של השדיים המתבצע באמצעות מכונה מיוחדת הלוחצת את השד בין שתי פלטות; לא נעים במיוחד, אבל גם ממש לא נורא.

סרטן השד

אלא שהפעם הזאת הייתה אחרת. לאחר הבדיקה ביקשה הטכנאית מר’ לשוב להיבדק לצורך צילומים נוספים, ולאחריהם נקראה גם הרופאה לחדר הבדיקה. הרופאה בחנה את הצילומים בריכוז רב והסבירה לחנה כי בצילום שד ימין נראה ממצא קטן וחשוד שמצריך בירור נוסף. חנה עברה בדיקת אולטרסאונד של השד, שבעקבותיה בישרה לה הרופאה שיש צורך בביצוע ביופסיה. הביופסיה עצמה עברה בשלום – “פחות כואב מטיפול שיניים”, כפי שציינה הרופאה בתחילת הבדיקה. כעבור שבוע הגיעה חנה, מלווה בבעלה, כדי לקבל את תוצאות הבדיקה – והתבשרה שהממצא החשוד הוא גידול ממאיר. באותו רגע הפכה חנה לחלק מהסטטיסטיקה – אצל אחת מתוך כל שמונה נשים מאובחן סרטן השד במהלך חייהן. 

“דפיקה בדלת”

במקרה של חנה, בזכות האבחון המוקדם, לא היה בצורך בכריתת שד מלאה. בניתוח נכרת גוש בקוטר 1.5 ס”מ בלבד, ובלוטות הלימפה שנבדקו לא היו נגועות בגידול. להשלמת הטיפול נזקקה ר’ לטיפול קרינתי) ולטיפול תרופתי בכדור אנטי הורמונלי, שגם הוא נטול כמעט תופעות לוואי. רופאיה האונקולוגים הסבירו לה כי עם הטיפול שקיבלה סיכוייה להבריא גבוהים ביותר ואין צורך בטיפול כימותרפי נלווה.

היום, כמעט שנתיים מאז האבחון, מרגישה חנה שחייה ניתנו לה במתנה. “הייתה לי דפיקה בדלת”, היא אומרת, “ומאז שחליתי אני רק מעריכה את החיים יותר, ומברכת על האפשרות שהייתה לי לבצע בדיקה שגרתית שהביאה לאבחון מוקדם ולהצלת חיי”.

לאבחן מוקדם

בכל שנה, כארבעת אלפים נשים בישראל מתבשרות כי אובחן אצלן סרטן השד. זהו הגידול הממאיר השכיח ביותר בקרב נשים בעולם המערבי. החדשות הטובות הן שיותר ויותר נשים מאובחנות בשלבים המוקדמים ומחלימות מהמחלה. שיעור ההחלמה מסרטן שד עולה בזכות תכנית הסקירה הארצית, המזמנת נשים לממוגרפיה שגרתית כל שנתיים מגיל 50, והודות לרגישות הבדיקות האלו לזיהוי סרטן עוד לפני שהוא נמשש בבדיקה ידנית. “יש חשיבות גדולה לאבחון סרטן השד בשלביו המוקדמים”, מסבירה ד”ר תניר אלוייס, כירורגית שד בבתי החולים של הדסה, ויועצת במרכז השד של מאוחדת משגב לדך. “פעמים רבות ניתן להסתפק בכריתת שד חלקית בלבד ולהימנע מכריתת שד מלאה כשהאבחנה מוקדמת. כמו כן, בשלבי הסרטן המוקדמים נהוג רק לדגום את בלוטות הלימפה בבית השחי ואין צורך לכרות את כולן.

יתרון משמעותי נוסף הוא שבחלק גדול מהמקרים אין צורך בטיפול כימותרפי”. יחד עם זאת לעיתים יש מקרים בהם האבחון והטיפול אינם נעשים בהתאם לסטנדרט המקצועי הנדרש ואף גובלים ברשלנות רפואית, ניתן לקרוא עוד בסוגיה זו אצל עו”ד יניר הראל עורך דין רשלנות רפואית ותביעות ביטוח.

אבחון מוקדם של סרטן השד מתבסס בעיקר על בדיקת ממוגרפיה שגרתית, אך חשוב לזכור שכ-10% מהגידולים בשד לא נראים בבדיקת ממוגרפיה, ולכן חשוב להקפיד לבצע גם בדיקה ידנית קלינית על ידי רופא, לפחות פעם בשנה. כאשר מתגלה ממצא חשוד בבדיקה, צריך לברר את טיבו: אם הוא שפיר או ממאיר. את זה מבררים באמצעות ביופסיה. ביופסיה של ממצא חשוד נעשית בדרך כלל בהנחיית אולטרסאונד או ממוגרפיה – בדיקה זעיר=פולשנית המבוצעת בהרדמה מקומית, ובה נלקחת דגימה מהממצא החשוד בעזרת מחט מיוחדת. הדגימה נשלחת לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה, ורק היא יכולה לקבוע אם מדובר בסרטן או בממצא שפיר.

“מין, גיל וסיפור משפחתי הם גורמי הסיכון העיקריים ועליהם אין לנו שליטה”, אומרת ד”ר אלוייס. “עם זאת, מעורבות פעילה של נשים, המתבטאת בהיענות לבדיקות השגרתיות, יכולה להביא לעלייה באבחון המוקדם ובשיעור הריפוי”. על פי המלצות סל הבריאות, מאוחדת מזמנת באופן פעיל את כל הנשים הלקוחות בקופה לממוגרפיה שגרתית אחת לשנתיים, החל מגיל 50. חלון ההזדמנויות לאבחון מוקדם ולריפוי בסרטן השד הוא צר; אל תתני לעצמך לפספס אותו. בואי להיבדק.