בחילות בהריון

למה הן באות ומתי הן יילכו כבר? איך אפשר להקל על התחושה הרעה? כל מה שרציתן לדעת על אחת ההנאות היותר מפוקפקות של תקופת ההיריון

 ד"ר אלי דריזין, מנהל מערך הדמיה גינקולוגי, מאוחדת

אנחנו מכירים מישהי – בלי שמות – שצלחה את ההיריון הראשון שלה כמו בסרטים. הוסיפה בכל חודש קילו בלבד למשקלה, הרגישה נפלא, נראתה נהדר, התחילה בלי בחילות וסיימה בלי צרבות. בסתר ליבה היא אפילו חשה בוז קל להריוניות סביבה, שלא הפסיקו להתלונן על בחילות והקאות: נו באמת. מה לא בסדר איתן? אפשר לחשוב שהיריון זה מחלה.
אבל אז הגיע ההיריון השני. לא נכביר מילים. רק נאמר, בקצרה, שאותה מישהי העמיקה עד מאוד את ההיכרות שלה עם האסלה בשירותים. ושהיא לא תעז יותר להתנשא על אף הריונית מתלוננת. הו, לא.
למעלה מ 50% מהנשים ההרות תסבולנה מבחילות בהריון, הנמשכות בדרך כלל עד השבוע ה- 14. אצל חלק קטן (באמת קטן) מהנשים הבחילות, ובעקבותיהן הקאות, יימשכו כל ההיריון.

בחילות בהריון
מקובל לחשוב שהבחילות מאפיינות את שעות הבוקר, אבל נשים רבות סובלות מהן במהלך כל שעות היום ואף בלילה. התופעה שכיחה יותר בהריון ראשון ובנשים צעירות.
הסיבה לבחילות בהריון לא לגמרי ברורה. יש סברה שהן באות עם עליית הפרוגסטרון והאסטרוגן לאחר השתרשות ההיריון ברחם, או עם העלייה בהפרשת הורמוני השליה בשבועות הראשונים להיריון- במיוחד גונדוטרופין כוריוני (HCG) – העולה משמעותית בהריונות מרובי עוברים. יש המייחסים את הבחילות לרגישות לריחות, פעילות מעיים מוגברת או תגובה לדברים שמזיקים להריון, כמו קפאין, ניקוטין וחומרים כימיים שונים.
בדרך כלל הקלה משמעותית או העלמות הסימפטומים צפויה בשליש השני בהריון. יש למה לחכות!

מתי לדאוג?

אם את מרגישה בסדר בין ההקאות, ומצליחה לאכול ולשתות, אין צורך בטיפול ואת לא צריכה לדאוג: את תהיי בסדר גמור וכך גם הילד שבבטנך. העובר הוא תמיד הנפגע האחרון ממצבה הבריאותי של האם.
אבל יש מקרה קיצוני יותר של בחילות והקאות, מצב שנקרא בפשטות “הקאות יתר בהיריון” ובו כל התסמינים חמורים יותר: הקאה שחוזרת 3-4 פעמים ביום, חוסר יכולת להחזיק בקיבה במזון או שתייה, חולשה וסחרחורת, אובדן תיאבון, ירידה במשקל בלמעלה מ 5% ממשקל הגוף, פגיעה ביכולת התפקוד היום-יומי והתייבשות; כאן כבר עלולה להתעורר סכנה, כי בשלבים מתקדמים יותר בהריון – הקאות חוזרות והתייבשות עלולים לגרום לצירים מוקדמים.
לכן, אם ההקאות מונעות ממך לתפקד ואת לא מצליחה להכניס לגוף נוזלים ומזון, או אם את סובלת מסחרחורות ומחולשה ומתקשה בתפקוד הרגיל שלך – כדאי שתיגשי להיבדק ולקבל טיפול במקרה הצורך.

מה עושים איתן?

בדרך כלל – הסבלנות מנצחת כאמור, והתופעה חולפת עד החודש הרביעי בהריון.
ניתן להקל על התסמינים בעזרת שתייה מרובה (כל כוס בנפרד), תכשירים על בסיס ג’ינג’ר או כוס מים חמים עם פלח לימון וג’ינג’ר טרי מגורד, נוגדי-חומצה, קרטיב וקוביות קרח.
לפעמים תרגישי שעדיף לוותר על שלוש ארוחות מסורתיות ביום ולעבור לאכילה לפי מה שהגוף רוצה ויכול. פיזור ארוחות קטנות לאורך היום ימנע את הרצון המתמיד לאכול ויקל על תחושת הבחילה.
כדאי גם להתחיל את הבוקר עם פחמימה: אכלי משהו קטן יחסית, כמו טוסט, קרקר או עוגייה יבשה מתוקה. לאחר שהבחילה תחלוף – שתי כוס מים.
גם לרפואה המשלימה יש שיטות להקלה על הבחילות – דיקור סיני, הומאופתיה, או נטורפתיה, ויש שמדווחות על כך שנעזרו בהן מאוד. כדאי לנסות.