לעזור למתבגר להצליח בבחינות

מה כדאי לאכול, מתי צריך לזוז, ובאיזו שעה של היום כדאי ללמוד?

ד"ר זיו בר

מה אוכלים?

בזמן ההתכוננות לבחינה כדאי לאכול אוכל קל לעיכול כמו מעדני חלב, לחם עם חמאת בוטנים, פסטרמה. להעדיף ארוחות קטנות על פני סעודות כבדות ועשירות ארוחות קטנות, וביניהן לנשנש אגוזים ושקדים, פירות טריים וירקות. לא פירות יבשים ומזונות עתירי סוכר, שמזניקים ומפילים את רמות הסוכר בדם. 

שוקולד, כלומר קקאו, הוא חומר שמגביר ערנות, משפר ריכוז, משפר מצב רוח, משרה רוגע ומועיל ללימוד החומר ולביצוע המבחן עצמו. רק לזכור שהקקאו הוא המרכיב החשוב, לא הסוכר; העדיפו שוקולד מריר. 

מתי לומדים?

כדי לנצל את היממה באופן מיטבי, צריך להתחשב בשעון הביולוגי של הנער/ה. השעון במוח של רובנו מכוון כך שהאונה השמאלית של המוח פעילה במיטבה בשעות הבוקר, והאונה הימנית מתעוררת רק אחר הצהריים. האונה השמאלית אחראית על הזיכרון של פעולות אוטומטיות ואונה ימין קשורה לזיכרון ארוך טווח. כלומר, עדיף ללמוד בשעות אחר הצהריים למבחנים. עדין, אפשר לנצל את הבוקר ביעילות ללימוד ושינון בתנאי שהלימוד נעשה על ידי שיחה, הקראה או שמיעה: האונה השמאלית מגיבה טוב למידע המגיע דרך האוזניים. 

שוקולד מריר

מתי כדאי לקום קצת?

לא כדאי לשבת יותר משעתיים ברציפות: זה לא אפקטיבי. התפקוד המוחי משתפר בזמן הליכה מתונה שלא מצריכה חשיבה; זוכרים את האימאג’ המפורסם של הפילוסוף שמסתובב לאיטו בחורשה כשתלמידיו צועדים בעקבותיו ומקשיבים לו רוב קשב? – זה באמת עובד. באין חורשה גם הפסקות קצרות של התעמלות או אוויר צח (רצוי קריר) ברחוב, יועילו.

איך חוש הריח יכול לעזור?

חוש הריח שלנו קשור ישירות לאזור במוח בו מתרחש תהליך הזיכרון. ריחות הם טריגר חזק להיזכרות. כלומר, אם הלומד הצעיר יעשה לעצמו הרגל וייחשף לריח מיוחד בזמן הלימוד, הוא יוכל להשתמש כדי להיזכר בחומר שלמד. לדוגמה, ניתן לשאוף מדי שעה תמצית יסמין, ואז להריח את אותה התמצית במבחן מדי פעם, כדי לעורר את הזיכרון שנרכש בעת החשיפה הקודמת לריח. זה חייב להיות ריח מיוחד, שאיננו ביום יום הרגיל שלו.

מה כדאי לשתות?

חליטת מנטה (PEPPERMINT), מעוררת ומשפרת את הריכוז.
תמצית לימון (LEMON), משפרת ריכוז ולא מעוררת, תתאים לאנשים שהם ערניים מטבעם.
בכל אופן, רצוי לא להשתמש במוצרי מדף בלי ייעוץ מסודר כדי להמנע מטעויות: תמצית לבנדר (LAVENDER), למשל, ידועה כמרגיעה אבל היא מפריעה ליצירת זיכרון ולהחזרת מידע ולא כדאי להשתמש בה. 

בהצלחה!