נזלת, המכה ה-11

איך, איך – אתם שואלים את עצמכם בעוד ידכם מגששת אחר קופסת הטישו – איך זה יכול להיות? גילינו יבשות, שלחנו אדם לירח, המצאנו את האפידורל, והנזלת הזאת, מה אתה? איך האנושות עוד לא מצאה דרך להתמודד אתה?

מומחי מאוחדת

מה זה, בעצם?

נזלת היא הפרשה מרירית האף. תופתעו, אבל האף שלנו מייצר אותה כל הזמן – גם כשאנחנו לא מרגישים אותה – ויש לה תפקיד חשוב: לדאוג ללחות קבועה באזור ולמנוע ממזהמים שונים ומשונים להיצמד לרירית האף. זה מתחיל להיות מטריד כאשר ההפרשה הזאת מתגברת, וזה יכול לקרות מכל מיני סיבות, בעיקר זיהומים נגיפיים או חיידקיים, גורמים אלרגניים כמו אבק או פריחה, גורמים כימיים כמו עשן סיגריות או אדים של חומרי ניקוי. או כימיקלים במקום העבודה.נזלת

יש גם נזלת לא אלרגית שמופיעה באופן נקודתי לאחר חשיפה לגירויים סביבתיים כמו אוויר יבש וקר או אכילת מאכלים מתובלים וחריפים. 

הצבע כן קובע

אפשר להתחקות אחרי גורם הנזלת – וכן להתאים לה טיפול – על פי הצבע שלה. הציצו באומץ לתוך הטישו שלכם ודווחו:

שקופה? – זו עשויה להיות נזלת אלרגית – ויכולה להיות גם זו שמגיעה בשלבים הראשונים והקלים של התקררות או דלקת של דרכי הנשימה העליונות.

לבנה? – אתם כנראה בשלבים הראשונים של שפעת, דלקות בדרכי נשימה העליונות והתקררויות חורף שונות. במחלות אלו בדרך כלל אחרי כמה ימים של נזלת שקופה, הנזלת הופכה לבנה וצמיגית יותר. 

צהובה בואכה ירקרקת? – או. זוהי נזלת שמרמזת על דלקת. אם מתלווה אליה גם חום גבוה, כאבי ראש או שיעול חזק כדאי לפנות לרופא.

מה עושים איתה?

על פי רוב נזלת היא תופעה שחולפת בפני עצמה בתוך כמה ימים (או כמה שבועות, אם המצב ממש גרוע), והצורך לטפל בה הוא די נדיר. אפשר להשתמש בטיפול מקומי כמו שטיפות מי מלח וטיפות אף ליומיים שלושה. יש גם תרסיסים לאף, אבל הם עלולים להיות ממכרים וכדאי להשתמש בהם במשורה ובזהירות. אם הנזלת נמשכת ונמשכת וגורמת לכאבי ראש, ללחץ באזור האף ובעיניים או לתחושה כללית רעה, גשו לרופא והוא ישקול מתן אנטיביוטיקה.

ויש גם תרופות סבתא:

לפרוס בצל ולרחרח אותו מקרוב. הריח החריף של הבצל יעזור לפתוח את האף הסתום.

למלא קערה במים חמים, לרכון מעל הקערה ולכסות את הראש במגבת ולנשום מאדי המים החמים, שיפתרו את הנחיריים הסתומים.

מכינים מרק עוף ביתי ובו שפע ירקות ומלחים.

למידע נוסף אנא מלאו פרטיכם

שדה חובה
אנא הכנס כתובת מייל תקינה
שדה חובה