הישרדות: ישראל

יתושים, מדוזות, דבורים ונחשים: הקיץ הישראלי מספק אתגרים שהיו מבלבלים אפילו את טילטיל. האם להוציא את עוקץ הדבורה, מה החומר שאתו הכי טוב לשטוף צריבת מדוזה ולמה להתייחס לכל נחש כארסי? 

קרן מאירוביץ, אחות בריאות הציבור, מאוחדת

עקיצת יתושים

אי אפשר להימנע לחלוטין מעקיצת יתושים, אבל אפשר לצמצם את המטרד. כשנמצאים בחוץ מומלץ למרוח על העור תכשירים (המאושרים לשימוש) לדחיית יתושים. יש למרוח כמויות קטנות בצורת פס לאורך הידיים והרגליים, ולהיזהר בקרבת העיניים, הפה והנחיריים. בבית כדאי להתקין רשתות על החלונות ולהשתמש גם בתכשירים מאושרים לדחיית יתושים.

וכשנעקצים? – כדאי לקרר את אזור העקיצה כדי להקל על תחושת הכאב והאדמומיות. ניתן למרוח משחות על בסיס אנטי היסטמיני להפחתת הגירוי המקומי. משחות היפואלרגניות, המכילות אלוורה או פרופוליס, מומלצות גם כן להרגעת האזור. ויש גם תרופות סבתא שיש כאלה שנשבעים בהן: דבש, חומץ, אבקת סודה לשתייה מעורבבת במעט מים, עלי בזיליקום כתושים, מיץ לימון ואפילו קליפת בננה. כן כן.

עקיצות

עקיצת דבורים (ודבורים)

גם אצל דבורים וגם אצל הדבורים, אקט העקיצה הוא רפלקס של הישרדות. הם עוקצים כשהם מרגישים מאוימים. דבורה עוקצת פעם אחת – ומתה. הדבור, לעומתה, יכול לעקוץ ולהמשיך לעוף. אצל הדבורה מדובר בכמות הרבה יותר קטנה של רעל, לעומת הדבור. אבל בגלל שהעוקץ של הדבורה נשאר בפנים, התופעה יכולה להיות לא פחות כואבת מאשר אצל הדבור, כי גוף האדם צריך להתמודד עם גוף זר שחדר אליו. התגובה הפיזיולוגית לעקיצה היא נפיחות וכאב: זה מציק, זה בוער – אבל לא צריך להיבהל. הניחו קרח על העקיצה או משחה אנטי היסטמינית, אחרי כמה שעות התסמינים יתחילו לעבור.

במקרה של אלרגיה לעקיצות, עלולה להופיע נפיחות באזורים קריטיים לנשימה כמו בשפתיים, בלשון ובמיתרי הקול, המלווה בקוצר נשימה והזעת יתר. במקרה כזה יש להבהיל את הנעקץ לבית חולים.

כדי לנסות ולהימנע מכל הסיפור הלא נעים הזה, ביציאה לטבע כדאי ללבוש בגדים ארוכים ולא להתיישב ליד שאריות אוכל או בקרבת פחי אשפה פתוחים: ואם פגשתם דבורה, אל תבהילו אותה בתנועות חדות. התרחקו ממנה בנחת.

עקיצת עקרבים

העקרב הארסי ביותר הוא העקרב הצהוב המצוי, שצבעו צהוב עד כתום. לארס העקרבים פעילות ישירה הפוגעת במערכת העצבים. התופעות העיקריות כתוצאה מעקיצה הן כאב מקומי עז, אי שקט, סומק כללי והזעה, שינויים בדופק ובלחץ הדם, הקאות במקרים קשים יותר (בעיקר בילדים צעירים) – ולעיתים אף איבוד הכרה. אצל מבוגרים, התופעות הן לרוב קלות יותר ומקומיות.

הזכירו את ילדיכם לא להפוך אבנים בידיים חשופות ולא להכניס ידיים לחורים בקרקע, בין סלעים ועצים. כאשר מטיילים בחוץ יש להימנע מלהסתובב יחפים, רצוי לנעול נעליים סגורות וגבוהות ולנער שקי שינה, מצעים ונעליים לפני השימוש בהם. מומלץ לבדוק את שטח המשחקים בחצר הבית או בגינה ולוודא שאין מקומות בהם עלולים להסתתר זוחלים ארסיים. טיפול: במקרה של עקיצת עקרב יש להרגיע את הנפגע ולהימנע מלהזיז אותו, לקבע ולקרר את האיבר הנגוע – ולפנות אותו מיד לבית החולים.

הכשת נחש

הנחש הארסי הנפוץ ביותר בארץ הוא הצפע, המצוי במרבית אזורי הארץ – מהצפון ועד לאזור באר שבע. בכל מקרה של הכשת נחש יש להתייחס כאילו היה זה נחש ארסי – אפילו אם נדמה לכם שאתם מזהים את הסוג. חומרת ההכשה תלויה בכמות הארס שהוזרק לגוף, גילו של המוכש ומצבו הבריאותי, מיקום ההכשה בגוף, התנהגותו של הנפגע סמוך להכשה והטיפול שקיבל.

ניתן לצמצם את מידת הנזק באופן ניכר על ידי טיפול ראשוני מהיר ונכון: הרגיעו את הנפגע כדי להקטין את פעילות הארס על ידי מנוחה מוחלטת וקיבוע הגפה המוכשת לקרש או לגוף קשיח. יש להשכיב את הנפגע ולפנות אותו מיד לבית החולים הקרוב. אפשר להניח בעדינות תחבושת לחה או בד רטוב ולנגב את פני העור בעדינות כדי להסיר את שאריות הארס.

אל תבצעו חסימת עורקים ואסור לחתוך את הפצע ולמצוץ את הארס כמו שאולי ראינו פעם באיזשהו סרט. אסור גם לקרר את המקום כיוון שהדבר מאיץ את פעולת הארס. אם הנחש נתפס – יש להביא אותו לבית החולים. זיהוי הנחש יסייע ויזרז את פעילויות ההצלה – (אבל אל תבזבזו זמן ברדיפה אחרי הנחש ובניסיון ללכדו. יותר חשוב לנסוע לבית החולים).

צריבת מדוזות

הרגשתם צריבה קלה וחשודה כששכשכתם להנאתכם במימי הים התיכון? אוף. כנראה שיש מדוזות בסביבה וכדאי פשוט לצאת מהמים ולפנות לתחנת העזרה הראשונה הקרובה. אם מדוזה או פיסת רקמה של מדוזה נצמדת לגוף, יש להסיר אותה בתנועת הרמה (רצוי עם מקל או כלי אחר), לא לגרד את האזור הנגוע כדי לא להחמיר את התגובה ולשטוף את האזור היטב במי ים, כדי להסיר שאריות מהעור. חשוב שלא תשפשפו את האזור הנגוע במים מתוקים או בחול, והכי כדאי לשטוף את האזור בחומץ, המצוי בכל סוכת מציל ובתחנות העזרה הראשונה בחופים. החומץ משתק את פעולתם של התאים הצורבים. יש שיטענו בחום שהחומר המומלץ ביותר להפגת הצריבה הוא שתן; לא שמעתם את זה מאתנו : )