על שמש ישראלית ואבחון מוקדם

העלייה המתמדת בשכיחות סרטני העור נובעת, בין השאר, מחשיפה מופרזת לקרינת השמש, מדלדול שכבת האוזון, מהשימוש ההולך ומתפשט במתקני שיזוף מלאכותי ומחשיפת העור לגורמים מזיקים נוספים, כמו זיהום אוויר ועשן סיגריות. איך נגן על עצמנו, בארצנו שטופת השמש?

ד"ר יוסי אלקלעי, מומחה למחלות עור; ד"ר יואכים פרידמן, מומחה ברפואת עור ומין; שוש צ'רניקובסקי, מקדמת בריאות ארצית; נטלי הופמן, רכזת קידום בריאות

סרטן עור הינו מונח כללי, שמתאר סוגים מגוונים של גידולים סרטניים על פני העור. שלושת השכיחים והחשובים הם אלה:

סרטן ממקור תאי בסיס: מופיע בעיקר באזורים חשופים לשמש ונחשב, באופן יחסי, לגידול שאינו אגרסיבי. בדרך כלל הוא אינו שולח גרורות מרוחקות, אך הוא עלול להתפשט לרקמות הסמוכות לו ולגרום להרס שלהן. במילים אחרות, סרטן זה מתפתח לאט ולרוב עלול להוות סכנה כשהוא מופיע בקרבת איברים חיוניים, כמו עיניים, פה ואף.

סרטן תאי הקשקש: גידול אגרסיבי מעט יותר שעלול לשלוח לעתים רחוקות גרורות מרוחקות. הוא מופיע בעיקר באזורים חשופים לשמש ובעיקר אצל אנשים הרגישים לחשיפה מסוג זה, כמו בעלי עור בהיר, בעלי נמשים ומי שנחשפו רבות לשמש בגיל הילדות.

מלנומה: נחשבת לממאירה ולקטלנית ביותר מבין גידולי העור ושכיחותה בארצות הברית גדלה מדי שנה ב4- אחוזים לערך, קצב גידול שהוא המהיר ביותר מבין כל סוגי הסרטן האחרים. גם במלנומה, כמו בסוגי סרטן עור אחרים, הגורם המרכזי לעלייה הדרמטית בשיעורי התחלואה הוא החשיפה לקרני השמש, אך מחלה זו מסוגלת להיות קטלנית במיוחד ולשלוח גרורות מרוחקות במהירות גדולה יחסית.

שמש וסרטן העור

שמש וסרטן העור

ואיך כל זה קשור לשמש?

קרינת השמש היא, כאמור, הגורם המכריע בתחלואת סרטני העור למיניהם. קרינה זו מורכבת משלושה סוגים, בהתאם לאורכי הגל. הראשונה, קרינת UVA , היא קרינה בעלת אורך גל גבוה; השנייה, UVB, היא קרינה בעלת אורך בינוני; השלישית, UVC, היא קרינה בעלת אורכי הגל הקצרים ביותר, אך גם בעלת העוצמה הגדולה ביותר. 

כל שלושת סוגי הקרינה הללו מסוכנים לתאים החיים, וגורמת לשינויים בחומר הגנטי (DNA) המצוי בגרעין כל תא. אחד השינויים שעלולים להיגרם הוא פגיעה בגנים מדכאי סרטן בתאי העור, מה שעלול להוביל להתפרצות של מחלת הסרטן. כמו כן, קרינת UVA עלולה לגרום לדיכוי של מערכת החיסון ולעודד את התפרצות המחלה.

סוגי סרטן העור השונים מושפעים בצורה שונה מסוגי הקרינה. סרטן תאי הקשקש קשור לכמות מצטברת של חשיפה לשמש במשך שנים רבות. סרטן תאי הבסיס, שהוא השכיח ביותר מבין סרטני העור, תלוי בכמות האירועים של כוויות משיזוף יתר, בעיקר בגיל הילדות. לעומתם, המלנומה אינה קשורה לזמן חשיפה מצטבר אך קשורה למקרים של כוויות כתוצאה משיזוף, בעיקר בשנות הילדות. זו גם הסיבה לכך שגידולי עור מסוג מלנומה נפוצים אצל אלו הנוהגים להשתזף באופן מלאכותי.

מהם גורמי הסיכון?

עור בהיר הנוטה להיצרב בקלות, ריבוי נמשים, עור “ג’ינג’י”, ריבוי שומות, שהייה ממושכת בשמש, כוויות מרובות עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש בילדות – כל אלו הם גורמי סיכון להופעתם של גידולי עור סרטניים. גורם סיכון 

נוסף הוא קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה בסרטן עור מסוג מלנומה. גורם סיכון זה מעלה פי 11 את הסיכון בקרב בני משפחתו של החולה בסרטן העור לחלות במחלה, מאשר הסיכון באוכלוסייה הכללית.

נקודה חשובה שיש לזכור היא כי כמעט מחצית מהמקרים של מלנומה ממאירה מתחילים משומות, שמהוות גם הן גורם סיכון משמעותי. גם שומות בלתי ממאירות עשויות לעבור התמרה, כלומר לעבור שינוי ולהפוך לשומות ממאירות, בעיקר בעקבות חשיפה לשמש. מדובר לרוב במקרים המסתיימים בהופעת כוויות שמש, בועות או במקרים של שהייה זמנית מרוכזת בשמש עד גיל.

חשיבות הגילוי המוקדם

כדי להשיג מניעה וגילוי מוקדם דרוש שיתוף פעולה בין המטופל לבין רופא העור. במסגרת שיתוף הפעולה צריך המטופל לבצע מעקב עצמי אחרי שומות שעלולות להיות נגועות, בעזרת מראות, בני בית וקרובי משפחה, בתדירות של פעם בחודש. על מעקב זה צריך רופא העור לבצע מעקב שומות בתדירות של פעמיים עד שלוש בשנה.

נוסחת המעקב הנפוצה נקראת “ABCDE” ובה נבדקים הפרמטרים הבאים:

A (Asymmetry) – אסימטריה

B (Border) – שוליים

C (Color) – צבע

D (Diameter) – קוטר

E (Elevation) – הרמה של השומה מעל העור

בנוסף, כל נגע כיבי או מדמם, שאינו נרפא תוך כעשרה ימים, אמור לעורר חשד ורצוי להראות אותו לרופא עור. בכל המקרים בהם לרופא יש חשד כי אכן מדובר בסרטן עור הוא מבצע ביופסיה של הנגע או חלקו ושולח אותו למעבדה לאבחנה. 

כיצד נגן על העור?

ניתן להקטין משמעותית את הסיכוי לחלות בסרטן העור על ידי הגנת העור מפני חשיפה לקרינת השמש. יש לזכור כי ילדים מתחת לגיל 18 פגיעים במיוחד להשפעתה המזיקה של קרינת השמש, ולכן יש להגן עליהם בקפדנות. ילדים ומבוגרים בישראל גם מבלים שעות ארוכות בחוץ, בעיקר בחודשי הקיץ הלוהטים, ולכן: חשוב במיוחד לקצר את משך החשיפה לשמש בין השעות 16:00-08:00. מותר ליהנות בבריכה ובים, אולם יש להגביל את זמן החשיפה לשמש. יצאתם מהמים? שבו בצל!

יש להקפיד על שימוש בקרם הגנה עם מקדם הגנה של SPF-30 לפחות, ולמרוח אותו בתדירות של אחת לשעה בעת חשיפה ממושכת לשמש.

מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים המגן על הפנים והעורף ולדאוג לכיסוי הזרועות והרגליים. אם אתם בהירי עור, אתם מחויבים בזהירות מיוחדת. מניעת חשיפה לשמש ושימוש בתכשירי הגנה יפחיתו משמעותית מקרים רבים של סרטן העור. כבונוס, ההגנה מפני השמש גם שומרת על מראה עור צעיר יותר.

תזונה – מחקרים חדשים מצאו כי קיים מגוון של חומרים טבעיים העשויים לעכב ואף למנוע התפתחות של סרטן עור. לדוגמה: ויטמין A, ליקופן, הנמצא בעיקר בעגבניות, פוליפנולים, חומרים הנמצאים בתה ירוק ובתמצית גרעיני ענבים, ויטמין E, בטא-קרוטן, הנמצא בירקות כתומים, סלניום, וחומרים נוספים.

לרכישת תכשירי הגנה במחיר מוזל ללקוחות מאוחדת לחץ כאן