תני לעצמך להתאושש

למה לצפות בששת השבועות הראשונים שאחרי הלידה, ולמה הם חשובים כל כך? 

פרופ' ציון חגי, מומחה ליילוד, גינקולוגיה ופוריות, מאוחדת

חזרתם מבית החולים. את אמא. השבועות הבאים עומדים להיות מרגשים, מאתגרים ואינטנסיביים בצורה שלא הכרת, מכל הבחינות. ששת השבועות שלאחר הלידה, אלה שמכונים “משכב לידה” (למרות שאף אחד לא באמת מצפה שרק תשכבי במהלכם) הם זמן שבו הגוף והנפש משתקמים לאיטם מהחוויה שמטלטלת שעברה עליהם. זמן להתכנס, להתמקד, להתרכז בך ובתינוק החדש שלך. הנה מה שצפוי לעבור עלייך, והנה גם המקרים שבהם כדאי לך להפנות להתייעצות. והכי חשוב – מזל טוב.

התכווצות הרחם

לאחר הלידה עושה הרחם מאמצים גדולים לחזור לגודלו המקורי. בתוך חודש ימים מיום הלידה מתכווץ הרחם לעשירית מגודלו בסוף ההריון, ויורד ממשקל של 1,000 גרם למשקל של כמאה גרם. את תרגישי את תהליך ההתכווצות של הרחם, בעיקר ביום- יומיים הראשונים שלאחר הלידה, כיוון שבהם מתרחש השינוי הרב ביותר בגודלו. 

יכול להיות שתחושי בכאב מתמשך באזור הבטן או בסדרה של התכווצויות דמויות צירים, ולעיתים בכאבים המתגברים בזמן ההנקה. אם תבקשי, תקבלי טיפול תרופתי לשיכוך הכאבים. 

הפרשות

גם זה קורה. במקביל לתהליך ההתכווצות, מתנקה הרחם משרידי ההריון, המופרשים החוצה דרך הנרתיק. הפרשה זו נקראת לוכיאה (LOCHEA), וכמותה משתנה מאישה לאישה. בימים הראשונים לאחר הלידה צבעה אדום, כיוון שהיא מכילה דם, ולעיתים גם קרישי דם. במשך הימים הבאים ההפרשה מקבל גוון ורדרד, ולאחר כעשרה ימים צבעה הופך להיות לבן – צהבהב. אם ההפרשה נותרת אדומה וחזקה כשבועיים אחרי הלידה ייתכן שנותרו ברחם שרידי שלייה, או שמקום חיבור השלייה לרחם לא התאחה; במקרה כזה, רצוי שתפני לרופא המטפל שלך לשם בדיקה. עוד מקרה שבו כדאי להיבדק על ידי רופא, הוא כאשר להפרשה יש ריח רע. זאת כדי לשלול זיהום ברירית הרחם. 

משכב לידה

ריצות לשירותים

בימים הראשונים שלאחר הלידה, הגוף נוטה להיפטר מעודפי הנוזלים שצבר במהלך ההריון, ולכן ייתכן שתרגישי צורך לרוקן את שלפוחית השתן בתדירות גבוהה. לעיתים קורה מצב הפוך, שבו השלפוחית תתמלא, אך לא תרגישי בצורך להתרוקן בשל אובדן זמני של תחושה באזור, למשל לאחר קבלת תרופות לשיכוך כאבים, בעיקר אפידורל, או במקרים שבהם נוצרו קרעים נרחבים באזור הנרתיק וברצפת האגן. חשוב שתנסי לרוקן את השלפוחית כמה שעות לאחר הלידה, גם אם לא תרגישי צורך בכך.

ירידה במשקל

הרבה נשים מתאכזבות אחרי הלידה: הבטן עדיין נפוחה ותפוחה וגם הירידה המיידית במשקל אינה עונה על הציפיות -יציאת תכולת הרחם (תינוק, שלייה, מי שפיר) והדימום שלאחר הלידה תורמים לירידה של כ-5 עד 6 ק”ג בלבד. הירידה בתכולת הנוזלים בגוף תורמת לאובדן של כשניים עד שלושה ק”ג נוספים, בעיקר בהפרשת שתן רב בשבוע הראשון שלאחר הלידה.

אבל אל דאגה. הבטן התפוחה נוטה להשתטח עם הזמן, ועם תום משכב הלידה ניתן לעזור לתהליך על ידי התעמלות לחיזוק שרירי הבטן. מחקרים הראו שרוב הנשים חוזרות למשקלן המקורי (לעיתים בתוספת של קילוגרם אחד או שניים) בתקופה של עד שישה חודשים לאחר הלידה. נמצא גם, שאצל נשים שחזרו במהרה לעבודתן, או אצל נשים לאחר לידה ראשונה, הירידה במשקל הייתה מהירה יותר. 

חזרת הווסת

אצל נשים שאינן מיניקות מופיעה הווסת בדרך כלל בתוך שישה עד שמונה שבועות מיום הלידה. אצל מיניקות, משך הזמן עד להופעה מחודשת של מחזור הווסת משתנה ויכול לנוע בין חודשיים ל- 18 חודשים. (ואולי פה המקום להדגיש שההנקה אינה מונעת בהכרח הריון נוסף. במחקרים שונים נמצא שתוך שנה מיום הלידה, אצל 60% מהנשים המיניקות מתרחש ביוץ, ומכאן ברור שהן יכולות גם להרות). 

הנקה 

החלב בשדייך מיוצר במנגנון של משוב כתגובה ליניקה. עם גירוי הפטמה משתחרר מבלוטת יותרת המוח שלך ההורמון פרולקטין, המגרה את השדיים ליצור חלב. לכן, ככל שהתינוק יונק יותר, ייווצר בשדייך יותר חלב. בשבועות הראשונים לאחר הלידה, כשהמנגנון הזה עוד לא מווסת דיו, את עלולה לחוש תחושת גודש בשדיים. זוהי אינה תחושה נעימה, והיא עלולה להתפתח לכאב של ממש.

בנוסף לכך, הצטברות החלב עלולה להוביל להתפתחות זיהום בשדיים. כך שאם בלית ברירה את צריכה לדלג על ארוחה, כדאי לך לשאוב חלב משדייך באמצעות משאבה. ניתן להשתמש בקומפרסים של קרח או בעלי כרוב כדי להפיג את אי הנוחות והכאב. גם מקלחות של מים זורמים ועיסוי השד מקילים על הכאב. 

שינויים במצב הרוח

בימים הראשונים שלאחר הלידה את עשויה לחוות מגוון רחב של מצבי רוח, שנעים בין אושר ושמחה עילאית לתחושת עצב, ואולי אפילו דיכאון קל. זה טבעי, ונובע מסערה הורמונלית ומההסתגלות למצבך החדש: מצד אחד השמחה על הולדת התינוק גדולה, אך מצד שני את עלולה להתחיל לדאוג לשלומו של התינוק, או לחשוש מפני העתיד, שבו עלייך להתחיל לתפקד כאם.

גם את, כמו כל האימהות, בוודאי תמצאי את האיזון הנכון של רגשותייך תוך כמה ימים. אם תחושות אלה אינן נעלמות, או מופיעות בצורה קשה המפריעה לתפקודך היומי, כדאי שתשוחחי על כך עם הרופא המטפל שלך, והוא יפנה אותך לקבלת עזרה מתאימה.