סטייק ממאדים, פסטה מנוגה

הידעתן? ההבדלים המולדים בין נשים וגברים, שבאים לידי ביטוי בפיסיולוגיה, בהתנהגות ובמבנה הפסיכולוגי, מתבטאים גם בתזונה. הנה כמה עובדות מעניינות שאולי לא הכרת

ד"ר שרה קפלן, דיאטנית ראשית- מאוחדת

בשנים האחרונות גילינו שתזונה בריאה אינה משנה אחידה וסדורה שנכונה לכולם, ושתזונה נבונה היא כזאת שמותאמת אישית.
מה שעוד התברר הוא, שיש כללים לזונה נכונה שמתאימים יותר למין הנשי – וכאלה שמתאימים לגברים. יש לכך כמה מקורות: שונות בריאותית, העדפות תזונתיות, ותגובות שונות לטיפול תרופתי ולתוספי תזונה.
הנה כל העובדות.

שונות בריאותית בין נשים וגברים:

שכיחותן של מחלות לב וכלי דם זהה אמנם בנשים וגברים. אבל הן נוטות להופיע אצל נשים בגילאים מאוחרים יותר מאשר בגברים – ואז הן גם קשות ומסוכנות יותר.
מספר הנשים שסובלות מתסמונת המעי הרגיז גדול פי שלושה ממספר הגברים שסובלים מתסמונת זו.
מחלת האוסטיאופורוזיס באה לביטוי בשני המינים, אבל שכיחה יותר אצל נשים.
נשים סובלות יותר ממחלות הקשורות למערכת החיסון, כמו : דלקות פרקים, טרשת נפוצה, לופוס (זאבת) ופגיעה בתפקוד בלוטת התריס.
נשים סובלות יותר מדיכאון, אולי בשל הבדלים הורמונאליים ואולי בשל יצירה מופחתת של סרוטונין שכאשר רמתו נמוכה מופיעה ירידה במצב הרוח, תוקפנות וגם, כן כן, עלייה ברעב וכמיהה למזונות מתוקים.
השמנה גברית מכונה “השמנת תפוח”: רוב השומן מרוכז באזור הבטן העליונה. השמנה נשית, לעומת זאת, מכונה “השמנת אגס” – רוב השומן מרוכז בירכיים.
חשוב לדעת שהשמנת התפוח הגברית מסוכנת יותר כי היא קשורה לעלייה בשומני הדם ולחץ הדם ולהתפתחות מחלות לב, כלי דם וסוכרת. ההשמנה האגסית הנשית אינה מסוכנת , אך קשה לטיפול והירידה במשקל מאזור זה בגוף איטית יותר.
אחוז השומן אצל נשים גבוה יותר מאשר אצל גברים. מרקמת השומן מופרש “הורמון השובע”, הלפטין. כיום אנחנו יודעים שעודף לפטין גורם לירידה ברגישות אליו,
כך שבמקום שיגרום לדיכוי התיאבון הוא מעודד אותו וגורם עליה נוספת במשקל. לא סתם נשים מתלוננות שלהן קשה יותר לשלוט בתיאבון ולרדת במשקל…
וכאמור, יש גם הבדלים בהעדפות תזונתיות:
גברים יעדיפו מוצרי בשר בעוד שהנשים כמהות יותר למוצרי מזון מקבוצת הפחמימות (לחם, פסטה, תפוחי אדמה) ומזונות מתוקים כעוגות, עוגיות ושוקולד. מתברר כי יש קשר בין ההעדפה הזאת ובין רמת הסרוטונין הנמוכה אצל בנשים ובמיוחד לפני המחזור החודשי, אז יורדת עוד רמת הסרוטונין ועמו יורד גם מצב הרוח – ובמקביל הגוף מאותת על צורך בפחמימות.

תזונה מותאמת אישית

איך כל זה משפיע על מתן טיפול רפואי ותזונתי?

בשנים האחרונות הופנם הבדל זה בין נשים לגברים והוא מתבטא בטיפול הרפואי והתזונתי שיקבלו. תשומת לב להבדלים מהותיים היא חשובה לרפואה מונעת וגם לתזונה מונעת .

טיפול תרופתי : 

מינון התרופות שניתן לנשים לגברים שונה, שכן השפעתם על כל מין היא שונה – אולי בגלל פירוק איטי יותר של התרופות בכבד הנשי, ואולי בשל השוני ההורמונאלי. אספירין, לדוגמה, משפיע פחות על נשים ויותר על גברים.

תוספי תזונה: 

הנה עוד תחום שבו ניכרים הבדלים בין המינים. לדוגמה, ההשפעה החיובית של הסיבים התזונתיים על הורדת שומני הדם שנמצאה אצל גברים – לא נמצאה אצל נשים . כך גם השפעתם של נוגדי החמצון מתוספי תזונה על הפחתת סיכון לתחלואה.
התפריט הדיאטטי כיום לומד אף הוא, להתחשב בצרכים השונים של נשים ושל גברים. תפריט שמותאם בתבונה הוא כזה שיותאם ספציפית – לתושבי מאדים או לתושבות נוגה.