על תרגול פיזיותרפי מרחוק, ועוד חידושים

החידושים לא פוסחים על תחום הפיזיותרפיה. איך ומתי הוא נולד, ולאילו כיוונים הוא מתפתח בשנים האחרונות?

טל ניצן, מנהלת תחום פיזיותרפיה, מאוחדת

פיזיותרפיה החלה להתגבש לכדי ענף פארא-רפואי באנגליה של סוף המאה ה-19 כאשר אחיות בבתי חולים השתמשו בעיסוי ככלי רפואי לטיפול בבעיות אורתופדיות ונוירולוגיות. בשלהי מלחמת העולם הראשונה חצתה הגישה הזאת את האוקיינוס, ושימשה אחיות בבתי החולים בארצות הברית בטיפולן גם בפצועי מלחמה. ב- 1942 הוקם ארגון הפיזיותרפיה הראשון באנגליה. פיזותרפיה

ואצלנו? – ערב הקמת מדינת ישראל, היו בארץ פחות מעשרה פיזיותרפיסטים מוסמכים שרכשו את השכלתם בחו”ל. בשנת 1951, על רקע הנפגעים הרבים במלחמת העצמאות והצורך בשיקום מקצועי שהתעצם עם פרוץ מגפת הפוליו בשנת 1953, הוקם הארגון הארצי של הפיזיותרפיסטים; הוא מנה 30 מטפלים. בדצמבר אותה שנה נפתח בית ספר לפיזיותרפיה בבית החולים אסף הרופא.

החל משנת 2010 הפיזיותרפיה הוגדרה בחוק: כל פיזיותרפיסט נדרש ללימודי תואר ראשון ולעבור מבחן הסמכה של משרד הבריאות. בפיזיותרפיה מספר תת התמחויות הנלמדות לאחר סיום לימודי התואר הראשון, למשל טיפולי בשיקום רצפת אגן , ניקוז לימפאטי, טיפולים בסחרחורת , פיזיותרפיה בהתפתחות הילד ועוד.

שלוש מגמות בולטות בשנים האחרונות בתחום הפיזיותרפיה :

הגישה הישירה 

הגישה הישירה פועלת בכמה מדינות בעולם כבר מסוף שנות ה- 70, נחקרה רבות ונמצאה יעילה כלכלית (בכך שהיא מפחיתה הוצאות ביקורי רופא מומחה, הדמיות, ניתוחים ותרופות), מביאה לתוצאות תפקודיות טובות יותר, ולחוויית מטופל חיובית יותר. 

ב 2010 הוסרו המחסומים הרפואיים ליישום הגישה הישירה לטיפולי פיזיותרפיה גם בישראל. החוק מאפשר לכל אדם לגשת לקבל טיפול פיזיותרפיה ללא הפניה רפואית. בישראל יושמה לראשונה הגישה הישירה בצבא: צה”ל הנגיש את הפיזיותרפיה לגדודים וליחידות המובחרות כקו ראשון לבעיות שריר שלד. 

פיזיותרפיסט בחדר המיון 

מגמה החדשה הנראית בעיקר בעולם: הצבת פיזיותרפיסט כחלק מצוות מיון החולים בחדרי הטראומה. תפקיד הפיזיותרפיסט כמומחה שלד שריר הוא במיון חולים נפגעי שלד שריר, ביצוע ראיון ובדיקה, הפנייה להדמיה או לרפואה מקצועית – ומתן הנחיות מעקב להמשך טיפול והדרכה עם השחרור ממיון. במחקרים שפורסמו עד היום בנושא נמצאו עלייה בשביעות הרצון של המטופלים, שיקום מהיר יותר בבעיות שלד שריר, בקיצור זמן השהות בחדר המיון , ומניעת אשפוז – בעיקר אצל מטופלים עם בעיה נשימתית חריפה ובחבלות שלד שריר טראומתיות. 

תרגול מרחוק 

בעידן הטכנולוגיות המתפתחות אחד הכלים שתופס תאוצה הוא התרגול מרחוק. רק בישראל הקטנה קיימות חמש חברות המציעות טכנולוגיה לתרגול מרחוק . 

לתרגול מרחוק יתרונות רבים ובראשם הגברת ההיענות לתרגול שנמצא במחקר כגורם משמעותי בשיפור תוצאות תפקודיות. התוכניות נבנות על ידי פיזיותרפיסט לאחר בדיקה גופנית ראשונית. התרגול מרחוק יכול להתבצע בשני אופנים: 

– מערכות העוקבות On Line אחר המטופל המתרגל: מערכת התנועה נעזרת במצלמת קינקט (ממש כמו זו של – Xbox) שמותקנת על גבי המחשב הביתי של המטופל, משמשת כ”פיזיותרפיסט וירטואלי” וכוללת הפעלות ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה המותאמים אישית ליכולותיו ומצבו הרפואי של המטופל הספציפי. הטיפול מבוקר על ידי פיזיותרפיסטים הנמצאים במוקד ממוחשב והמטופל מקבל הדרכה צמודה ומשוב מידי לגבי איכות התנועה בזמן אמת. מערכת התנועה מכילה קבוצה של משחקים והפעלות ברמות שונות של מוטוריקה וקוגניציה המופעלים על ידי המטופל באמצעות גפיו. 

– מערכות שאוספות מידע על ביצוע התרגול Off Line ושולחות המשך תרגול מותאם שנבנה על יד הפיזיותרפיסט.

גם בפיזיותרפיה – יש עוד למה לחכות!