לאכול כדי להפסיק לכאוב

מחקרים מוכיחים כי תזונה נכונה ותוספי מזון יכולים להפחית במידה ניכרת כאבים כרוניים - ולהחליף באופן חלקי את הטיפול בתרופות נגד כאבים

עדי לוי-צ'ולקמן, דיאטנית אינטגרטיבית, מאוחדת ירושלים

כאב, לא-נעים ככל שיהיה, משרת מטרה טובה: הוא מבהיר לנו כי יש בגוף אזור פגוע הזקוק לטיפול דחוף. זה נכון כאשר מדובר בכאב נקודתי, חד ואקוטי, אבל העניינים מסתבכים מעט כשמדברים על כאבים אחרים, אלה שאנחנו קוראים להם “כרוניים”. אלה הם כאבים שנמשכים לפחות שלושה חודשים, ולעתים גם שנים. בניגוד לכאב החד, כאב כרוני עלול לפגוע בגופו של החולה – ומעבר לכך גם בתפקודו היומיומי. ולראייה: שישית מהסובלים מכאבים כרוניים סובלים גם מדיכאון. לאכול כדי להפסיק לכאוב

השיעור הממוצע של הסובלים מכאב כרוני עולה עם הגיל, ונשים סובלות ממנו יותר מגברים. אחד מכל שישה ישראלים בני 18 ומעלה סובל מכאב כרוני – וכשני שלישים מתוכם הם נשים. הכאב הכרוני השכיח ביותר הוא בגב התחתון.

כאב כרוני מופיע מסיבות שונות, שחלקן קשות לאבחון. עם זאת, לעתים מקורו במחלה, כמו אוסטיאופורוזיס, דלקת פרקים, פיברומיאלגיה או סוכרת. ריפוי מחלות אלה הוא תהליך ארוך, שבמהלכו סובל החולה מכאבים. לכן, במקביל לטיפול במחלה עצמה יש לטפל גם בכאב, בניסיון לשכך אותו ולהרגיעו. כיום מקובל להתייחס לכאב הכרוני, ללא קשר למקורו, כאל מחלה העומדת בפני עצמה. הטיפול במחלה זו מוגדר כטיפול תומך (פליאטיבי), שהוא תחום התמחות נפרד ורב-תחומי בלימודי הרפואה.

עוזרים לגוף שלנו

נהוג לטפל בכאב כרוני באמצעות מגוון תרופות, אך לטיפול זה כמה חסרונות: הוא אמנם מפחית את הכאב, אך באופן זמני בלבד וכמה מהתרופות עלולות לגרום להתמכרות. אבל מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו כי אפשר לצמצם את כמות התרופות ולעתים אף לוותר עליהן כליל אם משלבים בטיפול תוספי מזון ומקפידים על תזונה נכונה.

בשנים האחרונות ניסו כמה קבוצות מחקר בעולם לבדוק את הקשר בין תוספי מזון לבין כאבים כרוניים מסוגים שונים. ההשערה שיתר חומציות בדם תורמת לכאבים כרוניים נבדקה באמצעות טיפול במינרלים סותרי חומצה. ההשערה שתהליכי חמצון מוגברים (עקה חימצונית) מחריפים כאבים דלקתיים כרוניים נבדקה באמצעות שימוש במגוון ויטמינים נוגדי חמצון – בנפרד ובשילובים שונים. נבדקו גם מנגנונים אפשריים נוספים לקשר שבין מרכיבי מזון מסוימים לבין כאבים כרוניים שונים. הנה כמה מהמחקרים הבולטים שנערכו בתחום.

מינרלים נגד כאבי גב

בשנת 2001 התפרסם מחקר שנערך בגרמניה בהשתתפות 82 גברים ונשים שסבלו מכאב כרוני בגב התחתון. במשך ארבעה שבועות קיבלו המשתתפים בניסוי מנות יומיות של תכשיר מינרלים משולב, שלו השפעה סותרת חומצה. התכשיר כולל סידן, אשלגן, נתרן, מגנזיום וכמויות זעירות של יסודות אחרים.

-התוצאות היו מרשימות: כל המטופלים סיימו את המחקר, ולא נצפו תופעות לוואי כלשהן. 93% מהמטופלים דיווחו על שיפור במצבם, ועוצמת כאב הגב התחתון שממנו הם סובלים פחתה בממוצע ב53%. המוגבלות הממוצעת בתנועה פחתה ב49%, וההפרעה הפיזיקלית הממוצעת פחתה ב30%. כמו כן נרשמה ירידה קלה בחומציות הממוצעת של הדם, יחד עם עלייה ביכולת הדם לסתור חומצה. בקרב יותר מ90% מהמשתתפים נרשמה ירידה במידת השימוש בתרופות משככות כאבים.

החוקרים הסיקו שההפרעה באיזון בין חומצה לבסיס בגוף אכן תורמת לחומרת כאבי הגב התחתון, וכי תוספת פשוטה של מינרלים יוצרי בסיס מצליחה להפחית את הכאב הכרוני באופן משמעותי.

ויטמינים נגד כאבים דלקתיים

בשנת 2006 פרסמו חוקרים מאנגליה מחקר שבחן את השפעתו של תכשיר המכיל ויטמינים נוגדי חמצון על כאבי בטן כרוניים הנובעים מדלקת בלבלב (פנקריאטיטיס כרונית). התכשיר הכיל שילוב של סלניום, ויטמין C, ויטמין E, בטאקרוטן ומתיונין. כל אחד מ36 המשתתפים במחקר קיבל את התכשיר ארבע פעמים ביום במשך עשרה שבועות. 

רוב המטופלים סבלו מהתמכרות לאלכוהול ולתרופות נוגדות כאב שונות, והחוקרים העריכו מראש כי רבים מהם יתקשו להתמיד בניסוי. למרות זאת, 19 נבדקים סיימו את כל תקופת המחקר. שניים מהם דיווחו על בחילה בזמן השימוש בתכשיר – נראה כי בגלל המתיונין, שהיא חומצת אמינו המכילה גופרית. כל האחרים לא סבלו מתופעות לוואי, ודיווחו על שיפור בשמונה מתוך תשעת מדדי איכות חיים שנבדקו – כשבשישה מהם היה השיפור מובהק. השיפור הבולט ביותר היה ברמת הכאב, בתפקוד הפיזי, בתפקוד החברתי ובתפישת הבריאות הכללית. 

בזמן השימוש בתכשיר עלה אצל המשתתפים בניסוי ריכוז נוגדי החמצון בפלזמה, אך חמישה שבועות לאחר הפסקת השימוש בתכשיר חזר הריכוז לרמתו הבסיסית. מסקנת המחקר הייתה שעקה חימצונית היא אחד הגורמים החשובים בהתפתחות דלקת כרונית בלבלב – וכי הטיפול בנוגדי חמצון משולבים מצליח להוריד את הכאב, להפחית את השימוש בתרופות נוגדות כאבים, להפחית את הנזק החימצוני ללבלב, למנוע סיכונים וסיבוכים הקשורים בניתוחי לבלב ואף לשמר את רקמת הלבלב הבריאה שנותרה בחולים. את כל זה עושה הטיפול ללא רעילות וללא תופעות לוואי משמעותיות.

מחקר נוסף, שהתפרסם ב2006, בדק השפעת מינונים שונים של חומצה אלפא ליפואית – שהיא נוגד חמצון חזק – על כאבים עצביים כרוניים. במחקר השתתפו 181 חולי סוכרת ברוסיה, בגרמניה ובישראל. המטופלים חולקו לארבע קבוצות, שכל אחת מהן קיבלה במשך חמישה שבועות טיפול אחר: הקבוצה הראשונה טופלה במינון של 600 מ”ג חומצה אלפא ליפואית ביום, השנייה ב1200 מ”ג, השלישית ב- 1800 מ”ג והרביעית בתכשיר דמה (פלצבו). בכל הקבוצות שטופלו בחומצה האלפא ליפואית נצפתה ירידה מובהקת במדדי הכאב, לעומת הטיפול בפלצבו. כעבור חמישה שבועות השתוותה הירידה בעוצמת הכאב בכל הקבוצות שטופלו בחומצה, ונרשמה עלייה קלה בשיעור תופעות הלוואי בקרב הקבוצות שקיבלו מינון גבוה יותר. מכך הסיקו החוקרים שמינון של 600 מ”ג ביום הוא אופטימלי. מחקר זה חיזק את ההשערה שעקה חימצונית תורמת לכאבים כרוניים שמקורם בדלקת.

ויטמין B נגד כאבי גב

בשנים 1990-1988 התפרסמו בגרמניה שלושה מחקרים קליניים, שהשוו בין טיפול בכאבי גב תחתון וסיאטיקה באמצעות התרופה וולטרן בלבד לבין טיפול בכאבים באמצעות השילוב של וולטרן עם תכשיר ויטמינים מקבוצה B.

בשלושת המחקרים התקבלו תוצאות דומות: בקבוצות שטופלו בשילוב של התרופה והוויטמינים משך זמן ההתאוששות מהכאבים התקצר בקרוב פי שניים לעומת הקבוצות שטופלו בתרופה בלבד. החוקרים הגיעו למסקנה כי השימוש בוויטמינים מביא לחיסכון בכאב, חיסכון בתרופות וחיסכון בתופעות הלוואי ובסיבוכים של הטיפול התרופתי הכרוני. 

בשנת 2000 פורסם מחקר איטלקי, שהתבסס על הצלחתם של שלושת המחקרים הגרמניים ונמשך שבועיים. המשתתפים במחקר, שגילם הממוצע היה 50, סבלו מכאבי גב תחתון כרוניים במשך חצי שנה עד חמש שנים. הם דיווחו על כאב בעוצמה של יותר מ60 (בסקלה של 100-0), ולא היו מועמדים לטיפול באמצעות ניתוח. 

המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: הראשונה קיבלה בכל יום זריקה שהכילה 1,000 מ”ג ויטמין B12 ישירות לגב התחתון; והשנייה קיבלה זריקת פלצבו. גם מחקר זה הציג תוצאות דומות: הירידה בעוצמת הכאב הייתה חדה פי שניים כמעט מזו שבקבוצת הביקורת, וכך גם הירידה במידת המוגבלות בתנועה והירידה במידת השימוש בתרופות משככות כאבים. שוב הודגמה היעילות של השימוש בוויטמין B12 ואושרה בטיחותו – הפעם בטיפול מקומי, ובאוכלוסייה שאינה סובלת מחסר בוויטמין זה. 

החוקרים המליצו על כך שאמצעי טיפול זה יהיה זמין במרפאות אורתופדיות, מאחר שעלותו נמוכה, ההיענות לו טובה, יעילותו מוכחת והוא מביא להקטנת השימוש הכרוני בתרופות נוגדות דלקת.

ממשיכים לחקור

בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים נוספים, שהניבו תוצאות מבטיחות. בין השאר, הראו המחקרים כי קו אנזים Q10 מפחית כאבי שרירים במטופלים בתרופות מסוג סטטינים להפחתת כולסטרול; ויטמין E מסייע להפחתת קרישיות הדם והדלקתיות בעורקים הכליליים בחולי אנגינה ספסטית – ועוד. 

מחקרים שמתבצעים בימים אלה ממשיכים להרחיב ולבסס את הידע בנושא, ויקדמו את השימוש בכלים טבעיים אלה לרווחת ציבור הכואבים כולו.