הגרנולה שהתחפשה

מקפידים לנשנש גרנולה, לכרסם צימוקים, להוריד מדי פעם איזה שייק פירות בדוכן ולהיות מרוצים משגרת האכילה הבריאה שלכם? - כדאי להיות מעט יותר ביקורתיים וזהירים

בשיתוף ד"ר שרה קפלן, דיאטנית ראשית, מאוחדת

טרנד האכילה הבריאה ששוטף את מחוזותינו לא נעלם מעיניהם של יצרני המזון, והם משווקים לנו לפעמים מזונות ומשקאות שלצד הרכיבים הבריאים שבהם הם מכילים גם כמויות לא מבוטלות של רכיבים מזיקים.גרנולה

חשוב להבין ולזכור , שלא כל המוצרים זהים ויש שוני בין מוצר למוצר ובין יצרן ליצרן ולכן מומלץ להיות ביקורתיים ולקרוא בעיון את הרכיבים המצוינים על האריזות.

הנה כמה דוגמאות:

גרנולה

מה יכול להיות בריא יותר מגרעינים, זרעונים, שיבולת שועל ואגוזים, הבנויים מפחמימות מורכבות וחומצות שומן טובות ומכילים סיבים תזונתיים , סידן ואומגה 3 שכל כך טובים לבריאותנו ?!. אבל בנוסף לכל הדברים הטובים האלה, בחלק מהגרנולות התעשייתיות יש גם אחוז גבוה של סוכר וגם אחוזי שומן גבוהים, מכיוון שהיצרנים מוסיפים שמן לתערובת, למרות תכולת השומן הגבוהה שיש באגוזים ממילא. 

מה במקום? מומלץ להכין גרנולה בבית. זה לא מסובך ומאפשר לשלוט על כמויות הסוכר והשמן.

חטיפי אנרגיה

חטיפי אנרגיה משווקים בתור נשנוש בריא שיסתום את התקפי הרעב שבין הארוחות במינימום נזקים. לרוב הם מכילים דגנים מלאים, אגוזים ופירות יבשים, אבל זה רק חלק מהסיפור. הצצה ברשימת הרכיבים שעל העטיפה תגלה גם כמויות לא קטנות של סוכר ושומנים המתחבאים שם, והופכים חלק מהחטיפים הללו לנשנוש פחות בריא משחשבנו: ממתקים בתחפושת. 

מה במקום? החליפו את החטיף לרוב בפירות ובאגוזים טבעיים ואכלו את החטיף רק לפעמים, על חשבון שעת נשנוש וכשאתם מודעים בדיוק למה אתם אוכלים.

מיצי פירות ושייקים

פירות וירקות מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. אבל בפירות יש גם כמות לא מבוטלת של סוכר, ואם דוחסים כמה מהם למיץ אחד, קיבלנו הרבה מאד סוכר. בנוסף, בהרבה מדוכני המיצים מוסיפים בשקט-בשקט סוכר לשייקים כדי להפוך אותם לטעימים יותר, כך שכוס שייק ממוצעת עלולה להגיע גם ל-600 קלוריות. הסיבים התזונתיים וחלק מהוויטמינים שיש בפירות הולכים לאיבוד בתהליך הסחיטה, כך שאנחנו נשארים בעיקר עם החלקים הפחות מזינים בפרי.

מה במקום? קלפו לעצמכם בננה או תפוז או איכלו תפוח.

פירות יבשים

עזבו את כמויות הסוכר העצומות שיש בקטנים האלה; זאת הבעיה המינורית שלהם. פירות יבשים מכילים לרוב שלל כימיקלים מזיקים דוגמת גופרית, שעלולה לגרום לבעיות בריאותיות. בנוסף לכך, מכיוון שהפרי מיובש ולכן קטן יותר, אנחנו מרשים לעצמנו לאכול כמויות גדולות יותר, מה שגורם לצריכה קלורית גבוהה. 

המלצה: איכלו פירות טריים. או לפחות בחרו בפירות יבשים מהחנות האורגנית הקרובה: הם נראים פחות טוב, אבל לא מכילים חומרים מזיקים.

שניצל מטוגן בשמן זית

אכן, שמן הזית מכיל חומצות שומן חיוניות, ושימוש בו מפחית את הסיכון למחלות לב ומפחית רמות סוכר וכולסטרול. אבל יש לו גם נקודת תורפה: בהשוואה לשמנים אחרים, יש לו נקודת עישון נמוכה. נקודת העישון היא הטמפרטורה שבה שמן עובר תהליך חמצון שעלול לשחרר רדיקלים חופשיים ולהפוך את השמן למסרטן. בשמן זית מדובר על כ- 200 מעלות; כאמור, נמוך יחסית. כלומר, עדיף לא לחמם אותו לטמפרטורות גבוהות כמו במצב של טיגון ממושך. 

מה במקום? השתמשו בשמן זית בסלט שלכם ובאפייה, אך אל תטגנו איתו בטמפרטורות גבוהות מדי או לזמן ארוך מדי וכך תשמרו על איכותו. ואת השניצל? – נסו לאפות. זה טעים מאוד.