באביב חולים פחות! (או שלא)

נכון: השפעות והמחלות הוויראליות הולכות ונעלמות ככל שמזג האוויר מתחמם. אבל העונה הפרחונית טומנת בחובה הפתעות אחרות

ד"ר אפרת וקסלר, מומחית ברפואת ילדים, מאוחדת

חום. נזלת. שיעול. טלפונים מהגננת. אישורי מחלה מרופאת הילדים. הקטן מדביק את הגדול שמדביק את האמצעית שמדביקה את אבא. שגרת חורף. עכשיו, כשהוא סופסוף הולך ונעלם, אפשר כבר לנשום לרווחה? ובכן – כן ולא. למה לנשים קר

נתחיל בחדשות הטובות: המחלות הוויראליות באמת משגשגות בחורף – ובאביב הן נסוגות. למה, בעצם?

מכמה סיבות (ולא, אף אחת מהן היא לא המעיל ששכחנו ללבוש):

• יש נגיפים שתנאי מזג האוויר בחורף מקלים על פעילותם והם שכיחים יותר בחורף הקר והיבש. לנגיפים יש מעטפת מגן חזקה בטמפרטורות קרות, אבל כשהטמפרטורות עולות המעטפת נפגעת והווירוס מתקשה לשרוד.

• כשקר בחוץ אנחנו נוטים להתכנס בחדרים סגורים ומחוממים, שבשל חוסר האוורור שבהם מצטברים בהם יותר זיהומים ורעלים ויש בהם פחות חמצן טרי: קרקע פורייה להעברה של נגיפים מאדם לאדם.

• הקור והיובש תורמים לפגיעות של רירית האף ודרכי הנשימה, ואז ההדבקה קלה יותר. במצבים רגילים, רירית האף משמשת מחסום כנגד חיידקים ונגיפים; הנזלת מאפשרת לשטוף החוצה את הפולשים הללו אל תוך הטישו או פנימה אל תוך הקיבה, שם החומציות הגבוהה תקטון אותם. 

ובאביב?

באביב- מזג האוויר משתנה, האוויר מתחמם והמחלות הנגיפיות של החורף לוקחות צעד אחורה. כמו שהקור לא גורם לשפעת בחורף – כך גם החום של האביב אינו הסיבה להיעלמותה: הסיבה היא החלונות שנפתחים והאוויר הצח והטרי שחודר אל תוך מדגרות הנגיפים בחדרים שהיו סגורים עד כה. אבל גם אם נדמה לנו שאנחנו (והילדים שלנו) חולים פחות, זה נכון רק חלקית: אולי יש פחות חולי שפעת, אבל יש גורמים ויראליים שדווקא טוב להם יותר באביב ועדיין ניתן לחוות מחלות של דרכי הנשימה העליונות, מלוות חום, שיעול ונזלת. ועוד לא דיברנו על האלרגיות: הטבע פורח בשיא עוצמתו, האבקנים נישאים ברוח והאלרגיות חוגגות. נזלת, התעטשויות, פריחות, עיניים צורבות ואף מגרד . מי שסובל מאסטמה עלול לחוות החמרה בסימפטומים, וכך גם מי שסובל מאסטמה של העור: יובש עורי ופריחות מגרדות שכיחות ביותר בעונה זו. 

אז גם לאביב יש את הצרות שלו. מזל שזאת עונה קצרה; עוד כמה שבועות יגיע הקיץ, עם המחלות העונתיות שלו 🙂