בא האביב, אלרגיות סביב

למה זה קורה, למי זה קורה, איך מתמודדים? כל מה שרציתם לדעת על אלרגיות עונתיות

ד"ר ורד שיכטר-קונפינו 

אביב. איזו עונה נפלאה. השמש זורחת והכל פורח מסביב… אבל יש בינינו כאלה שמילה “פריחה” לא מעלה בדעתם פרגים וחרציות, אלא דווקא עור מגורה ועיניים דומעות. הנה הן באות, האלרגיות של האביב. אלרגיות

למה זה קורה? 

בחודשי האביב ותחילת הקיץ האוויר רווי אלרגנים: אבקנים של צמחים ועצים, שהם מבנים חלבוניים מורכבים, המרחפים באוויר כדי להגיע כמה שיותר רחוק לשם הפריה עצמית. הם נישאים ברוח למרחקים וחודרים לכל מקום. באבקני הצמחים הללו מצוי חומר הנקרא אלרגן החודר לדרכי הנשימה, וכאשר הוא בא במגע עם מערכת החיסון, היא מייצרת מולו נוגדנים מסוג IGE. כשנוגדנים אלה באים במגע עם האלרגן הם גורמים לשורת תהליכים, ביניהם הפרשת חומר הנקרא היסטמין. ההיסטמין גורם לתופעות אלרגיות כמו נזלת מימית, התעטשויות, שיעול טורדני, דמעות, גרד בעיניים, ולעיתים גם קוצר נשימה וצפצופים. לכל אדם אלרגי יש רגישות לצמח אחר וכן מידת רגישות אחרת. יש אנשים שבעייתם תתמקד רק בעיניים ותגרום להם בעונת האביב לדלקת של לחמיות העין, ואחרים שרגישותם גבוהה עד כדי התקפי אסתמה ואפילו התפתחות בעיות עור ותפרחות.

ואם זה לא מספיק: עונת האביב מביאה עימה גם “פריחה” של יצור קטן שנח לו בשקט בארון – קרדית אבק הבית. היצור המיקרוסקופי הזה נוטה להפוך דומיננטי עת אנו מאווררים את ארונות הבגדים ומחליפים בין בגדי החורף לקיץ. התסמינים להם גורמת קרדית האבק זהים לתסמיני האלרגיה.

איך מאבחנים? 

האבחון הרשמי לאלרגיה על כל סוגיה נעשה אצל רופא מומחה לאלרגיה בדרכים הבאות: 

1. אלרגיה לנשאפים, כגון אבקנים של עצים, צמחים, עשבים, שערות חתול, שערות כלב וקרדית אבק הבית, ניתן לאבחן באמצעות תבחיני עור, בדרך כלל מגיל חמש ומעלה. התבחינים מתבצעים על ידי טפטוף טיפה מהאלרגן על האמה ודקירה שטחית של הטיפה. תגובה נחשבת חיובית אם במקום הדקירה מתפתחת נפיחות ואודם מקומי. 

2. ישנה אפשרות לבדיקת דם לנוגדנים ספציפיים אשר מספקת תוצאות דומות לתבחיני העור.

איך מטפלים?

הטיפול הבסיסי באלרגיה הינו מניעתי, ורצוי שיכלול הפחתה של מגע עם האלרגנים הנשאפים. אם ידוע על אלרגיה לעץ פקאן או זית השכיחים בארצנו, כדאי להימנע מטיולי טבע באזורים בהם ישנה פריחה אליה ידועה רגישות. 

וקרדית האבק? הקפדה על כיבוס בגדים ומצעים היוצאים מהארון, הקפדה על כיבוס מצעים, ניגוב אבק ושאיבתו באופן תדיר יותר, שימוש במסנן אוויר בחדרים והימנעות משטיחים – בהחלט יעזרו.

טיפול תרופתי וחיסונים 

טיפול תרופתי כולל תרופות אנטי היסטמיניות, הנוגדות את פעולות ההיסטמין. טיפול זה בטוח וכמעט נטול תופעות לוואי. רצוי לשלב טיפול מקומי דוגמת תרסיס לאף וטיפות עיניים. אם התסמינים מלווים בקוצר נשימה, יכלול הטיפול משאפים ואינהלציות בהתאם לצורך ועל פי המלצת הרופא המטפל. כאמור, לפני כל טיפול יש להתייעץ עם רופא מומחה.

כאשר מניעה וטיפול תרופתי אינם עוזרים, קיימת האפשרות למתן חיסונים נגד גורמי האלרגיה כבר מגיל חמש. לאחר זיהוי האלרגן על יד תבחיני עור, ניתן להתחיל במתן החיסונים. החיסון הינו טיפול במהלכו ניתנות לזרוע זריקות תת-עוריות של תמציות המכילות את האלרגנים השונים להם רגיש החולה במטרה לחסנו מפני האלרגיה. בהדרגה מעלים את הריכוז בתמציות, ובמקביל יורדת תכיפות ההזרקה, כך שממצב התחלתי של זריקה אחת בשבוע מגיע החולה לשלב בו יקבל זריקה אחת בחודש. ריכוז התמציות עולה בהדרגה והשיפור באלרגיה צפוי להסתמן רק לאחר מספר חודשים. אי לכך, מומלץ להמשיך בטיפול לפחות שלוש שנים על מנת להגיע לאפקט מקסימאלי.

למידע נוסף אנא מלאו פרטיכם

שדה חובה
אנא הכנס כתובת מייל תקינה
שדה חובה