רופא המשפחה כרופא ממיין

לא בכדי שונה שמה של הרפואה האלטרנטיבית לרפואה משלימה: היא אכן משלימה את יכולותיה של הרפואה הקונבנציונלית. רופא המשפחה נמצא בעמדה אידיאלית למימוש הפוטנציאל הטמון בשילוב שני העולמות

ד"ר תומר אגוזי, רופא משפחה המשמש גם כרופא מייעץ ומאבחן ברפואה משלימה

בשנים הארוכות של הכשרתי כרופא, למדתי איך לאבחן את מרבית המחלות הידועות לאדם ואיך לטפל בהן. התחלתי בהסתכלות אנטומית ופיזיולוגית על גוף האדם הבריא, ומהר מאוד עברתי ללימודי הפתולוגיה: חקר מנגנוני ההפרעה לפעולתו התקינה של האורגניזם, המנגנונים המחוללים מחלות, לקויות ומוות. למדתי לרפא קלקולים ומחלות ולטפל במצבים אקוטיים במהירות וביעילות – אבל לא התמקדתי בבריאות, במניעה ובתחזוקה שוטפת של פעילות תקינה. אל תוך החוסר הזה נכנסה הרפואה המשלימה, שנשזרה אצלי בידע הרפואי ה”קונבנציונאלי” שרכשתי, ושינתה את האופן שבו אני ראוה את המקצוע שלי. רפואה אלטרנטיבית

רופא שהוא גם וגם

נקודת המוצא שלי, כרופא שעוסק גם במקצועות הרפואה המשלימה, היא שהאדם, סביבתו ונסיבות חייו יצרו את הבעיה, ההפרעה או החולי, וכוחות הריפוי הטבעיים הטמונים באדם יעזרו בתהליך ההחלמה. תפקידי כרופא משפחה מאפשר לי להסתכל על האדם כמכלול של מחשבה רגש, גוף ונפש, האדם והסביבה בה הוא נתון. אני יודע כי מתח כללי מוגבר בחיים מחמיר את מרבית מצבי החולי – וכי טיפול רפלקסולוגיה, שיאצו או מסאז’ רקמות עמוק, יכולים להפחית את המתח הזה, לשפר את איכות חייהם של מטופלים רבים ולסייע בריפוי. אני יודע שתזונה לקויה בעולם המערבי המתועש וחסרים תזונתיים על רקע אכילת מזון מעובד מהווים קרקע פורייה להתפתחות של מגוון מחלות, ושמעבר לתזונה טבעית יותר והשלמה של חסרים תזונתיים בייעוצו של נטורופת יכולה למנוע ואף לטפל במצבי חולי רבים. אני היטב את יכולותיה של הרפואה הקונבנציונאלית וגם את מגבלותיה, ויכול גם לבחון בעיניים מדעיות את יכולותיהם והישגיהם של מקצועות הרפואה המשלימה. אין לי ספק שבעידן בו אנו חיים, דרוש שיתוף פעולה בין העולמות השונים של הרפואה הקונבנציונאלית והרפואה המשלימה. 

לא בכדי שונה שמה של הרפואה האלטרנטיבית לרפואה משלימה, כי במהותה היא אכן משלימה את יכולותיה של הרפואה הקונבנציונלית, ורופא המשפחה נמצא בעמדה אידיאלית למימוש הפוטנציאל הטמון בשילוב העולמות. 

שילוב כוחות, לרווחת המטופל

אופי עבודתי כרופא משפחה השתנה לגמרי עם הכנסת מקצועות הרפואה המשלימה לסניף מאוחדת שבו אני עובד בזיכרון יעקב, והתמנותי לרופא ממיין בסניף. בשנים הראשונות לעבודתי הפניתי מטופלים – לפי דרישתם – למטפלים חיצוניים במקצועות הרפואה המשלימה. כיום המטפלים עובדים בחדרי הרופאים בסניף וזמינים לכל מטופל. הערך המוסף של העבודה המשותפת בסניף שהוא גם מרכז של רפואה משלימה, הוא הקשר הישיר שיש לי עם המטפלים השונים, מה שמאפשר לי לקבל מידע נוסף על המטופלים ולעקוב אחר ביצועיהם של המטפלים השונים. 

מאז נכנסו המטפלים השונים לעבודה אצלי בסניף התרחבו אפשרויות הטיפול והעבודה כרופא משפחה הפכה להיות אינטגרטיבית יותר במהותה, ומשלבת את החוזק שבשתי העולמות. מטופל ורופא המשפחה מבינים יחד את נטיות ליבו, אמונותיו ותפיסותיו של המטופל ומתאימים לו חליפת טיפול מותאמת יותר למידותיו. 

בעולם גלובלי בו אנו חיים השילוב בין הרפואה הקונבנציונאלית והמשלימה נותן את המענה הטוב ביותר עבור הלקוח, הרופא והמערכת הרפואית. ראייה הוליסטית זו משדרגת את יכולותיו של רופא המשפחה ומותאמת יותר לצורכי קהל המטופלים.