שיר כאב

קשה לחשוב על עוד גורם שיכול לערער כך את החיים: כאב כרוני משפיע על הגוף, על הנפש, על חיי החברה והעבודה והזוגיות. מה עושים איתו? 

ד"ר גיל ברזילי PhD . בחקר סרטן, Dipl C.M מטפל ומורה למחקר ברפואה סינית

כאב מוגדר כחוויה סובייקטיבית לא נעימה שקשורה בחוויה. מי שלא חש בו, לא יכול להבין אותו. האיגוד העולמי לטיפול בכאב מגדיר שני סוגי כאבים: אקוטי וכרוני, כאשר את הראשון אפשר לשכך ולהעלים ואילו השני מתמשך ואינו ניתן לריפוי. אנשים עצובים בחגים

בקרב האנשים שהכאב הופך אצלם לתסמונת כרונית מתבטאת הפגיעה בירידה משמעותית באיכות החיים. המערכת החיסונית נפגעת, וכמוה נפגעים גם החיים המקצועיים, החברתיים והמיניים. היכולת ליהנות מידרדרת, והקשרים החברתיים הולכים ונפרמים.

ברשימת הכאבים הכרוניים, שאינם ניתנים לריפוי אלא רק להקלה – וגם זה לא תמיד – נכללים כאבי ראש ומיגרנות, כאבי גב, צוואר ועמוד שדרה. תראו עד כמה זה נפוץ ואיזו השפעה יש לעניין: איגוד הרופאים האמריקאים העריך שכ-25% מהאמריקאים סובלים מכאב גב תחתון והדבר מוביל להוצאות של כ-100 ביליון דולר (עוד ב-2006), רובם מהוצאות לא ישירות של איבוד ימי עבודה ופריון. כ-11-16% מהאוכלוסייה סובלים ממיגרנות, והיא ממוקמת במקום ה-19 ברשימת המחלות הגורמת לנכות תפקודית. בארה”ב כ-36 מיליון ימי עבודה בשנה הולכים לאיבוד בגלל כאבי ראש. לא פחות..

אז איך מטפלים בכאב?

קיימות תרופות רבות לטיפול בכאב, אקוטי או כרוני, כגון תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (אספירין, אבופרופין, פרסטמול) אופיאטים (טרמדול, קודין, אוקסיקודון, מורפין), מרפי שרירים (SMRs). בנוסף קיימות גם אפשרויות לא-תרופתיות כמו פיזיותרפיה, עיסוי, פעילות גופנית ועוד. שיטת הטיפול נקבעת לאחר אבחנה מדויקת הכוללת, בין השאר, את משך הזמן שהכאב מציק, מיקום הכאב, האם הכאב מקרין לאיברים אחרים, גיל המטופל, האם יש מחלות נוספות ברקע, תרופות נוספות שניטלות במקביל. 

רוב התרופות הוכחו כיעילות, אבל במקביל אליהן הוציא לאחרונה מנהל התרופות האמריקאי (ה-FDA), הנחיות חדשות לרופאים המטפלים בכאב כרוני לשקול אלטרנטיבות לא-תרופתיות כגון דיקור וכירופרקטיקה. 

כאב ורפואה סינית

רפואה סינית קיימת למעלה מ-3000 שנה וכוללת שיטות כמו דיקור (אקופונקטורה), צמחי מרפא, תזונה ושיטות מגע מזרח-אסייתיות כגון שיאצו וטווינא. דיקור סיני הוכח כיעיל מאוד בטווח הקצר והארוך בטיפול בכאבי גב כרוניים, צוואר וכתף, ברכיים וכאבי ראש, וללא שום תופעות לוואי. 

בטיפול בכאבי גב כרוניים, מחקר רחב היקף שכלל אלפי מטופלים הראה שדיקור גם מפחית את הכאב וגם משפר את יכולת התפקוד. בשל מחקרים כאלה, פרסם איגוד הרופאים האמריקאים ב- Annals Internal Medicine המלצה על דיקור כשיטה יעילה לטיפול בכאבי גב תחתון1. 

בטיפול במיגרנות, שני מחקרים חשובים של ארגון ה-Cochrane שבודק איכות של מחקרים רפואיים פורסמו בשנה שעברה וכללו יותר מ-7500 מטופלים הסובלים מכאבי ראש הנובעים ממתח או מיגרנות חוזרות. המחקרים העלו כי שישה טיפולי דיקור יעילים יותר מדיקור פלסבו (“דמה”) או טיפול קונבנציונלי, והם הורידו את מספר התקפי המגרנה ב- 50% – וגם את עוצמת הכאב. 

איך זה עובד?

טיפול ברפואה סינית מתחיל באבחנה מדויקת הכוללת תשאול מקיף, הערכה של איכות הדופק והתבוננות בלשון. אבחנה זו מאפשרת טיפול המותאם אישית הכולל החדרת מחטים דקות במיוחד שלרוב אינן מורגשות, חד־פעמיות, אל נקודות מסוימות בגופו של המטופל המחטים נשארות בגוף כ-20-30 דקות. לפעמים יבחר המטפל להוסיף טיפולי מגע בהתאם לצורך כדי להחיש את יעילות הטיפול.

על פי הרפואה הסינית ישנן 365 נקודות דיקור לאורך ערוצים שונים, או מרידיאנים, בהן זורם ה”צ’י” – אותה אנרגיה המאפשרת לנו לפעול. כאשר הצ’י נתקע, כאב נוצר, ודיקור גורם לשחרור במוח של חומרים הפועלים לשכך כאב. נקודות מסוימות גורם לשחרור אנדרופינים (חומרים כימיים המשככים כאבים), דיכוי של חלבונים התורמים לתגובה הדלקתית ותחושת הכאב כגון Substance P וייצור מוגבר של קנבינואידים אנדוגנים במערכת העצבים הפריפריאלית, קרוב למקום הכאב. מנגנון פעולה זה גם משפיע על רוגע, דיכאון ועוד.