לקראת הקיץ: הבחירה הנכונה להרזיה בטוחה

רגע לפני שאתם מתחילים דיאטת כסאח כדי להשיל מהר את הקילוגרמים העודפים מהחורף ולקפוץ לים, תנו לד"ר שרה קפלן לספר לכם על הסיכונים שיש בדיאטות כאלה – ועל איך עושים את זה אחרת

ד"ר שרה קפלן PhD, דיאטנית ראשית, קופת חולים מאוחדת

הקיץ בפתח וכולם רוצים להיות רזים – ומהר. מוכרחים להיכנס לבגד הים, חייבים להיפטר מהכרס לפני שמורידים את החולצה – ובקיצור, חייבים להשיל את הקילוגרמים העודפים שצברנו בחורף. לפני שמתפתים לאיזו דיאטת כסאח אופנתית, חשוב מאוד להבין שהפתרון הזה לא רק שהוא לא יעיל, אלא עלול לעיתים להיות גם מסוכן. ירידה במשקל ושמירתו לאורך זמן היא תהליך מתמשך ולא פעילות ממוקדת וחד פעמית. הקושי בירידה עקבית במשקל ובמיוחד בשמירה עליו נובע בדיוק מאותן דיאטות מטורפות שגם גורמות עם הזמן לנזקים שונים בגוף כמו פגיעה במערכת העיכול, בכליות, במערכת החיסון, הרבייה ועוד. והם עלולים להיות בלתי הפיכים. ניקוי רעלים דיטוקס

יוצאים מאיזון

הבעיה המרכזית בדיאטות הכסאח היא שהן אינן מאוזנות, הן מבחינת הרכב אבות המזון והן מבחינה קלורית. נכון שירידת משקל היא נוסחה פשוטה של הפרת מאזן הכנסת הקלוריות והוצאתן (מוציאים יותר, מכניסים פחות) – אבל הגוף שלנו חכם יותר והוא משיב מלחמה. התוצאה: לאחר מספר ימים נעצרת הירידה במשקל וכאשר מפסיקים את הדיאטה, עולים למשקל גבוה יותר מזה ההתחלתי – ואין דבר מתסכל יותר.

הנה שתי דוגמאות לדיאטות לא מאוזנות כאלה. בטח שמעתם עליהן:

דיאטה של הוצאת נוזלים: מדובר בדיאטה בה אוכלים רק פירות וירקות המכילים כמות גדולה של אשלגן, הגורם ליציאת נוזלים מהגוף. בתהליך הפרשת עודפי האשלגן יוצאות כמויות גדולות של נוזלים וכך הגוף מאבד עד כ-1.5 ק”ג ביום – כשבפועל הירידה במשקל הינה בנוזלים בלבד ולא ברקמת השומן. הסכנה בדיאטה מסוג זה היא בהתייבשות של הגוף ומנזקים נוספים שנגרמים בעקבותיה.

שתייה מרובה חשובה לתהליך הרזיה מכיוון שלפעמים אנו טועים ומחליפים את תחושת הצימאון בתחושת רעב. שתיית מים תימנע במקרים מסוימים אכילה מיותרת.

דיאטת פליאו: חוזרים לחיות כמו האדם הקדמון: הכול טבעי. מותרת אכילת מזונות לא מעובדים: בשר, דגים, איברים פנימיים כמו כבד ולבבות, ביצים, חמאה וחלב. מהצומח מותרים לאכילה שמן צמחי, אבוקדו, ירקות, פירות, אגוזים וזרעים שונים. במקביל, יש להימנע ממזון מעובד כמו שמנים מזוככים, קמח , חטיפים וסוכר פשוט וגם מזונות שהוספו להם חומרי טעם וריח, חומרים משמרים ומייצבים מלאכותיים. 

יתרונות הפליאו ברורים: מזון לא מעובד עשיר בירקות ופירות מכיל יותר ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים ופחות פחמימות פשוטות כסוכרים. אבל גם הפליאו היא דוגמה לתזונה לא מאוזנת, כי אם בתפריט מאוזן נמליץ על 50%-60% מסך הקלוריות כפחמימות, 15%-20% חלבון והשאר שומנים – הרי שבתפריט הפליאו ההמלצה היא על 30% של פחמימות, 15%-20% חלבון וכך כמות השומן גדלה. 

אבל לדיאטת פליאו גם חסרונות, והבולט בהם הוא היותה עתירת שומנים רוויים ולכן קשורה לסיכון גבוה למחלות לב, סרטן ותחלואים נוספים. בנוסף, קשה להתמיד בה בעיקר בשל הימנעות מוחלטת מסוגי מזונות שונים. 

אז מה כן?

אז מה בכל זאת אפשר לעשות? קודם כל, לא לפגוע בבריאות. דיאטה נכונה מחייבת צריכת מזונות קבועה, מאוזנת, בשעות הנכונות – ומותאמת לאורח החיים האישי. מתוך ניסיון של שנים רבות, היצמדות לדיאטה של כ- 1000 קלוריות ליום (בהתייעצות ובהמלצת דיאטנ/ית מוסמכת בלבד) עשויה לתת מענה לירידה הרצויה. בכל מקרה ובכל דיאטה, בשלב הראשון של הירידה במשקל מאבדים נוזלים דבר שיבוא לידי ביטוי בירידה של בין 3-1 ק”ג בשבוע הראשון (פחות או יותר, תלוי במשקל ההתחלתי וכושר ההקפדה על התפריט). זהו אינו פלא דיאטטי – אלא תהליך נורמלי של הגוף. לאחר כשבוע, בכל הדיאטות, הירידה במשקל תהיה מתונה יותר וכמעט זהה – פונקציה של קלוריות נכנסות לעומת קלוריות יוצאות.

לכל תהליך דיאטה כדאי כמובן להוסיף פעילות גופנית. זו אינה באה להחליף את התפריט הדיאטטי, אולם שילובה מזרז את הירידה במשקל, מסייע לעיצוב הגוף ומקנה הרגלי חיים נכונים, בריאים ומסודרים. פעילות גופנית אירובית מסודרת של 30 דקות ביום, חמש פעמים בשבוע, תביא לתוצאות חיוביות בתוך זמן קצר.

מומלץ להחליף את המתכון הדיאטטי מדי שבוע עד שבועיים כדי לא לקבע את הגוף על אותו מספר קלוריות (הגוף מסתגל למצב החדש). וכך על ידי השינוי הקלורי (פעם 1100 קלוריות פעם 1000 ופעם 1200 וכו’) קצב הירידה במשקל יישמר בהתמדה.

ממחר (ואולי מהרגע? ) מתחילים דיאטה!!!!

להחליט זה לא מספיק. איך אפשר להתמיד?

קביעת מטרה אישית: חשוב שזו תהיה מטרה בעלת ערך רב עבורכם. כלומר מטרה שביסודה טמון הרווח. ואין הכוונה פה לרווחים מסוג “סוף סוף אוכל ללבוש מכנסיים במידה 40” או “בבר מצווה של הבן אני אהיה הכי יפה”. הכוונה היא למשהו הרבה יותר משמעותי עבורכם באופן אישי, כמו להגדיל את הביטחון העצמי, להרגיש נוח ולאהוב את עצמי או פשוט להרגיש טוב יותר ולשמור על הבריאות. מטרה בעל ערך מסוג זה, נותנת כוח עצום ברגעי המשבר ומאפשרת להתמיד בהחלטה לרזות ולהישאר רזים. 

הורדת ציפיות: רבים מהסובלים ממשקל עודף סבורים שעודף המשקל מפריע להם להצליח גם בתחומים שונים בחיים כמו קושי בקבלת עבודה חדשה, או קושי במציאת בן זוג. חשוב להבין שלא כל אדם בנוי להיות רזה והמשקל הנכון אינו מתייחס לאנשים דקיקים, או למשקל מסוים שאנשים קבעו לעצמם בדמיונם. ישנם אנשים שמנים המצליחים מאד והמשקל לבדו אינו הגורם היחידי לאכזבות שונות בחיים. לכן, יש להוריד ציפיות. לברר איזה משקל מתאים לכל אחד על פי גילו, מינו, אורח חייו, אישיותו, מטרותיו האישיות ומבנה גופו (הרי לא יעלה על הדעת שבגיל 50 ארצה לשקול כמו בגיל 20).

ואם בציפיות אנו דנים, הרי שלמרות שכל בעלי המשקל העודף יודעים כי הם לא השמינו בן לילה, הם עדיין מצפים לרזות בן לילה. תהליך הירידה במשקל הינו ארוך ומתיש – לעיתים עד כדי ייאוש. יש ליצור ציפיות קצרות טווח. כל ירידה במשקל ולו הקטנה ביותר היא הישג נפלא, אם זו תהיה הגישה לאורך כל תהליך הדיאטה – ההתמודדות תהיה קלה הרבה יותר. 

התייחסות לאכילה: נהוג לחשוב שאכילת מעדנים דיאטטיים, לחם קל או מזונות דלי קלוריות זה דבר בטוח (מה? זה משמין?). חשוב מאוד להתייחס בכובד ראש להרגלי האכילה ולהיות מודעים לכל פריט מזון הנכנס לפה. כדאי לקרוא היטב מה מכיל המוצר ולהבין את התוויות. 

שקילה: המשקל בדרך כלל לא טועה ורצוי לבטוח בו. ואם הקילוגרמים לא ירדו יש לברר מה קרה ולפעול בהתאם.

ייעוץ מקצועי: החלטה נכונה ונבונה היא ללכת לייעוץ מקצועי ומהימן ולא להתפתות לדיאטות מוזרות ולא מאוזנות, העלולות לפגוע בבריאות הגוף. מומלץ לא להתפתות לכל מיני שיקויים וכדורים למיניהם. כדאי לזכור שמטרת התעשייה והמדיה אינה תמיד זהה למטרות המרזה וחשוב לזכור כי כל דיאטת הרזיה משפיעה על הגוף שלנו שהוא הדבר היקר לנו מכל וכדאי להתייחס לכך בכובד ראש ולא כלאחר יד. מומלץ תמיד להיוועץ באדם מקצועי ומוסמך, וכך ליהנות גם מירידה במשקל וגם משמירה על בריאות הגוף.