מסע אל עצמי

יש גם חופשות אחרות. בלי המשפחה, בלי חברים, רק אתם והתיק שעל הגב

רויטל אורדן, רכזת ארצית של תחום סיעוד בריאות הנפש

יש גם חופשות אחרות. בלי המשפחה, בלי חברים, רק אתם והתיק שעל הגב. רויטל אורדן, הרכזת הארצית של תחום סיעוד בריאות הנפש שלנו, מספרת על ארבעה שיעורים שלמדה כשאזרה אומץ לצאת לחופשה כזאת – והיא ממליצה בחום. כן, למרות ובגלל שזה כל כך מפחיד

תגידו, מוכנים לצאת לחופשה עם האדם שאתם הכי קרובים ומחויבים אליו? עם האדם שהכי רוצה בטובתכם, שמכיר אתכם הכי טוב, שיעשה הכול (בדרך כלל) כדי שתיהנו? נשמע נפלא, נכון? – אז תכירו: עצמכם. רגע, אל תברחו! לפעמים זה כל מה שצריך: חופשה אחת עם עצמנו בכדי ללמוד להכיר – ולהתאהב.  אנשים עצובים בחגים

הצעד הראשון עלול להיות לא פשוט. אנו חוששים ומריצים בראשנו את מיטב תסריטי האימה. מה אנשים בבית או במטוס יגידו על כך שאני נוסע לבד? איך אצליח להתמודד עם אתגרים שיצוצו ? ומה אם אצטרך עזרה? ומה אם אני לא מעניין מספיק? עד כמה אני תלוי באחרים? האם אני יכול לסמוך על עצמי? אם תצליחו להתמודד עם הפחדים שלכם ולעשות קפיצה אחת של אמונה (בעצמכם), ייתכן ותקבלו תשובות לשאלות החשובות הללו. והתשובות עשויות לשנות את עולמכם. 

הנה השיעורים שכדאי לכם ללמוד, כשאתם יוצאים למסע עם עצמכם.

אל תפחדו ללכת לאיבוד

את השיעור הראשון במסע אל עצמי למדתי כאשר המטוס נחת בנמל התעופה בבומבי בשעות הבוקר המוקדמות. הסתכלתי ימינה ושמאלה, וגיליתי לחרדתי שנמל התעופה בשיפוצים, ושאין לי חצי מושג לאן אני הולכת. . נשמתי עמוק, הישרתי מבט קדימה וצעדתי כך לבד, בביטחון (מופרז). כשהסתכלתי לאחור, גיליתי שאחריי צועדים כל נוסעיי המטוס. אני משערת שבשביל ללכת ככה לאיבוד יש צורך במידה של אמון בעצמכם ובעולם. זה לא שהוא לא מאכזב, העולם, אבל לרוב בדרכיו הנסתרות (והכואבות, לפעמים) הוא מוביל אותנו בדיוק למקום בו אנו אמורים להיות. ולמי שתהה, בדרך נס הובלתי את הנוסעים לנקודת ביקורת הדרכונים. שאר השיעורים לא אחרו להגיע. 

צאו מאזור הנוחות שלכם

השיעור השני הגיע בתחנת הרכבת. אני, שנמנעתי שנים מהופעות הומות אדם, מצאתי את עצמי ישובה על פיסת הרצפה הפנויה היחידה. לא נחנקתי, לא נלחצתי; להפך. הרגשתי בת מזל. היפתחו לאפשרות הזאת, לחוות חוויות שנראות לכם בלתי אפשריות: התמודדות עצמאית עם חוסר הוודאות במצבים לא מוכרים מפתחת כישורי פתרון בעיות, יכולות הסתגלות, וגם הכרות עם הגבולות שלכם ואת ביטחונכם העצמי. זכרו שלצד הכיף שבהרפתקאות סביר שיהיו רגעים פחות נעימים, שמרו על עצמכם, קחו החלטות מושכלות והבינו שזה חלק מהתהליך.

התחברו ל”כאן” ול”עכשיו”

השיעור השלישי ארע כשהגעתי בשש בבוקר למקדש הקופים באמפי ונוף שדות האורז מתחתיי הלם בי בהתרגשות. רציתי לצעוק “וואי, זה מדהים!”. ואז פשוט עשיתי את זה. צעקתי והקשבתי לעצמי. בלי פייסבוק , אינסטוש ווואטסאפ. למדתי ליהנות משקיעה מפעימה מבלי לחשוב כמה לייקים ותגובות קנאה תעורר התמונה בפיד. תרגלו את העניין הזה: הכילו חוויות בעצמכם לפני שאתם משתפים בהן אחרים. עם הזמן יש מצב שתגלו בהנאה שאתם שומרים כמה חוויות ביניכם לבין עצמכם, כממתיקי סוד.

אתם אף פעם לא לבד

שיעור רביעי (ואחרון להיום ). כשמטיילים לבד, מבינים כי למעשה לעולם אינכם לבד. בטיול כזה יש סיכוי רב שתתחברו לאנשים מתרבויות שונות, חלקם תושבי המקום, חלקם במסע משלהם. כאדם הלומד כישורי הישרדות תוך שימוש במשאבים בסביבתו הטבעית, כך שיפרתי את יכולתי להיעזר במידע הכתוב, לקרוא סימנים בדרך, ללמוד מרזי המקום ולהסתייע באנשים טובים שחלקם הפכו לחברים לחיים (במקביל, למדתי מאלו מצבים ואנשים שומר נפשו ירחק, וגם זוהי מיומנות חשובה מאוד לארגז הכלים). 

והאמת? בשביל ארבעת השיעורים האלה אין צורך לצאת למסע בקצה העולם. אפשר להתחיל בקטן: כמה שעות טיול בשוק הקרוב, יום שוטטות בעיר שלכם, ללכת לבד לסרט שאתם ממש רוצים לראות או להזמין את עצמכם לדייט על שפת הים עם כוס יין טוב. השיעורים מחכים לכם שם.

שיהיה לכם מסע מהנה!