מתחילים להיות פעילים

אין זמן. אין כוח. העבודה, הילדים, חם מדי, קר מדי: שמענו כבר את כל התירוצים. אבל האמת היא, כמו שאתם בטח יודעים, שפעילות גופנית היא חיונית לקיום אורח חיים בריא. איך תעשו את זה למרות הכול?

בשיתוף טל ניצן, מנהלת תחום פיזיותרפיה, מאוחדת

מחקרים מוכיחים חד משמעית שפעילות גופנית מפחיתה בעשרות אחוזים את הסיכון לחלות במחלות כרוניות, כמו: סוכרת, שברים על רקע אוסטאופורוזיס, השמנת יתר, מחלות לב ועוד ועוד. כמו כן פעילות גופנית משפרת את תפקוד המוח, מפחיתה תסמיני דיכאון וחרדה, ומשפרת את איכות השינה. בקיצור, פעילות גופנית היא רפואה מונעת לכל דבר. במילים אחרות: מספר שעות שבועיות שתקדישו לפעילות גופנית היום, יכולות לחסוך לכם המון זמן בעתיד, שתצטרכו להקדיש לטיפולים רפואיים במחלות שיכולתם להימנע מהן. תזונה לפני אימון

תירוצים. בואו נדבר עליהם

אין לי זמן: אנחנו מדברים על סה”כ חצי שעה ברוב ימות השבוע, שגם אותה ניתן לשלב במסגרת פעילות שנעשית בלאו-הכי. כמו הליכה למשל. 

אין לי כוח: הקושי הוא להתחיל. בהמשך פעילות גופנית הופכת לממכרת. הבטחה שלנו.

אין לי חשק: הבנת החשיבות מעוררת מוטיבציה. כשתבינו ותפנימו שהתעמלות היא כמו צחצוח שיניים, חגירת חגורת בטיחות, מריחת קרם הגנה מהשמש, ועוד פעולות רבות שאימצנו בהבנה – תוכלו לשלב גם ספורט בסדר היום שלכם.

עלות: יש המון אפשרויות לפעילויות ספורטיביות חינמיות לחלוטין. למשל הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, משחקי כדור, מתקני הכושר בפארקים, ועוד. 

חשש מפציעות: התחילו בהדרגה, והעלו לאט לאט את רמת הקושי והמאמץ. לענפי הספורט הפשוטים יש סיכון נמוך לפציעות חריפות.

מה מומלץ, כמה מומלץ

באופן כללי, מומלץ לעסוק בפעילות גופנית 150 דקות בשבוע. עדיף לחלק אותן על פני ימות השבוע.

הפעילות הגופנית המומלצת הינה בעיקר זו מהסוג ה”אירובי”, אשר בה ישנן חזרות רציפות של תנועות לאורך זמן. למשל הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, חתירה, טיפוס מדרגות, שחייה, מחול אירובי, משחקי כדור וכדומה. באופן מעשי, הליכה היא הענף הנפוץ ביותר, כמו גם הפשוט, הזמין, והכלכלי ביותר. מומלץ להוסיף גם תרגילים לשיפור הכוח, בין אם בחדר כושר ובין אם בעזרת מכשיר ביתי, גומיות או משקוליות. אפשר לבצע מערכה (סט) אחת של 10-15 חזרות או יותר. אפשר לשלב את הפעילות האירובית והכוח: למשל, 3 אימונים אירוביים ושני אימוני כוח . 

התחילו את הפעילות בעוצמה שבה אתם מרגישים שהיא קשה “קצת”: אתם מתנשפים מעט, אבל עדיין יכולים לדבר. עם הזמן, ניתן להגביר עוד את העצימות, במטרה לשפר את הכושר. בנוסף לפעילות הגופנית, נסו לצמצם את הנייחות והישיבה ככל האפשר. לעלות במדרגות, לחנות רחוק ממקם העבודה, וכדומה. אמצעי פשוט להגברת כמות הפעילות היומית הוא מד הצעדים, וניתן גם למצוא אפליקציות הסופרות צעדים במכשירי הסמארטפון. מכשיר זה חש את תנודות הגוף, וסופר את כמות הצעדים המבוצעים על פני היממה. מומלץ לצבור 10,000 צעדים מדי יום, ובאופן כללי, מומלץ להגביר את כמות הצעדים היומית מיום ליום.

ללמוד ליהנות

הדרך הכי טובה שאנחנו מכירים להתמיד בפעילות גופנית היא למצוא את הספורט שאתם נהנים ממנו. שחייה? ריצה? ריקוד? שיעורי אירובי בחדר הכושר השכונתי? אולי נסיעה באופניים? מצאו את מה שעושה לכם טוב, ותראו באיזו טבעיות זה משתלב ביומיום שלכם. זה ישנה את חייכם.

למידע נוסף אנא מלאו פרטיכם

שדה חובה
אנא הכנס כתובת מייל תקינה
שדה חובה