אמאל’ה, שערה לבנה!

אם זה עדיין לא קרה, זה עוד יקרה: השערה הלבנה הראשונה שלכם תזדקר מולכם במראה, כדי להזכיר לכם שהשנים עוברות

מומחי מאוחדת

זה מתחיל בוקר אחד, כשאתם מצחצחים שיניים מול המראה בבוקר. בהתחלה אתם לא מאמינים, אבל כמה שניות של מבט נוקב גורמות להכרה שלכם להכיר בעובדות: מזל טוב, זאת השערה הלבנה הראשונה שלכם. אנחנו לא רוצים להזכיר שמות, אבל יש כמה אנשים שאנחנו מכירים שפשוט תלשו אותה בזעם והעמידו פנים שכל זה לא קרה; אבל גם הם ידעו את האמת: זה התחיל. ומכאן אין חזרה. mens-white-blonde-hair

איך זה קורה?

למרות שהשערה עצמה איננה גוף חי ומכילה רק תאים מתים, היא נצבעת, כמו שאר העור שלנו, באמצעות צבענים הקרויים מלאנוציטים: תאים המייצרים את הפיגמנט מלאנין בשורש השערה. ייצור המלאנין מתבצע באמצעות האנזים תירוזילאז, שמאיץ את פירוקה של חומצת אמינו בשם תירוזין – המביאה בסופו של דבר לייצור המלאנין. עם השנים הולכת ופוחתת פעילות האנזים ונוצר פחות מלאנין. במקביל, גם המלאנוציטים עוברים תהליך ניוון טבעי והם מייצרים פחות ופחות פיגמנט. התוצאה: שיער “חסר צבע”, אפור או לבן. תהליך ההאפרה הוא אפוא תהליך פיזיולוגי רגיל ותקין של הגוף, וחרף ניסיונות רבים, לא נמצא עדיין הקסם שיעצור את היעלמות הפיגמנטים.

מתי זה קורה?

גם פה הגנטיקה מדברת” בדרך כלל תתחילו להאפיר בגיל שבו הוריכם האפירו. מרגע הופעת השערות האפורות הראשונות, יעברו כעשר שנים עד שכל השיער יאפיר.

ארבעה מיתוסים על הלבנת שיער

בטח כבר שמעתם אחד או יותר מאלה. בואו נדבר עליהם:

1. כשתולשים שערה לבנה צומחות במקומה שתיים: תלשנים? אתם יכולים להירגע: תלישת השערה הלבנה לא תגרום להכפלתה. הסיבה היחידה שבשלה אתם רואים יותר שערות לבנות לאחר תלישה של שערה לבנה היא, ובכן, שהגעתם לגיל בו צומחות לכם שערות לבנות. אז למה בכל זאת מומלץ להימנע מתלישה של שערות לבנות? מאותה סיבה שלא כדאי לתלוש שערות בכלל: הן פשוט צומחות חלשות יותר. ולא, ממילא לא תצליחו לעצור את הזמן ואת התהליכים הטבעיים שהוא מביא איתו.

2. לחץ משחק תפקיד מרכזי בהופעת שיער לבן: משפט מדאיג, שההכרעה לגביו עדיין לא הוכחה מדעית. לחץ אמנם משפיע על התמיינות של תאי גזע ולכן גורם גם לייצור מועט יותר של מלנוציטים ולצמיחת שיער חסר צבע. מאידך, הוא עדיין לא הוכח כגורם ישיר לצמיחת שיער לבן.

3. המוצא משפיע על צמיחת שיער לבן: בכל הנוגע להאפרה מוקדמת, נראה כי הראשונים ברשימה הם בעלי השיער האדמוני. בנוסף, אלה ממוצא אירופאי יחלו להבחין בשערות לבנות כבר בעשור השלישי לחייהם. בקרב אנשים ממוצא אסייתי ואפריקאי שיער השיבה צפוי להופיע מאוחר יותר.

4. עישון משפיע על צמיחה מוקדמת של שיער שיבה: לא קיימת הוכחה מובהקת לכך שעישון תורם להאפרה מוקדמת. אבל בחייכם, זה רע מכל כך הרבה בחינות אחרות: פשוט תפסיקו.