חורף בבית עם הילדים

המגלשות רטובות, קר על הנדנדה; החורף מכניס אותנו הביתה, לשעות משפחתיות ארוכות. כך תנצלו אותן נכון

עדי בכרך, מרפאה בעיסוק, מאוחדת

החורף בפתח, מזג האוויר מתחיל להתקרר. לבואו של החורף יתרונות נהדרים, אחד מהם הוא יותר זמן של בילוי משפחתי עם הילדים בבית בשעות אחר הצהריים. הזמן הזה יכול להיות מנוצל באופן איכותי לכדי בילוי משותף: זמן לחזק את הקשר המשפחתי ולשחק יחד. shutterstock_310375796

להוציא את האף מהמחשב

לא ניתן לכם לבזבז את הערבים הקרירים והנעימים האלה על התחפרות במסך. הנה כמה הצעות לפעילויות נחמדות שגם מזיזות את הגוף וגם נעימות לכל גיל, כמעט:

משחקי תנועה: 

בלונים הם כדורים שאינם עושים נזק – וקשה לשלוט בהם. נצלו את שתי התכונות אלה לטובתכם: שחקו עם הילד במסירות אחד לשני או לבד מבלי שהבלון ייגע ברצפה. אפשר להתמסר בידיים, להתמסר עם מחבט (צלחת חד פעמית קשיחה יכולה להיות תחליף מעולה) שחקו במי מצליח לחבוט את הבלון הכי רחוק או לקלוע את הבלון לסל או דלי.

השמיעו מוזיקה וריקדו יחד

קיפצו בחבל- בשלישיה, בזוג כשקצה חבל אחד קשור לכיסא או עודדו את הילד לקפוץ לבד.

קלאס – הדביקו איזולירבנד על הרצפה וצרו לוח קלאס.

לא לגעת ברצפה – לקפוץ בבית מרהיט לרהיט ולהגיע ממקום למקום בלי לגעת ברצפה. למשל להגיע מהסלון לחדר מבלי לגעת ברצפה, רק על רהיטים וחפצים בדרך (הקפידו על סביבת משחק בטוחה!).

סדר וניקיון

ילדים אוהבים להרגיש גדולים ומועילים. הם אוהבים לקבל משימות מיוחדות ולא שגרתיות. שתפו אותם בניקיון וסידור הבית: פעילויות כאלה יתרמו לתחושת המסוגלות והמועילות של הילד ויכולות גם על הדרך לשפר מיומנויות שונות, הן מבחינת מוטוריקה גסה והן מבחינת מוטוריקה עדינה. הקפידו להתאים את המטלות לגילו ויכולותיו של הילד, וודאו שאינו בא במגע עם חומרי ניקוי מסוכנים:

תנו להם לסדר את מגירת קופסאות השימורים או את מגירת קופסאות הפלסטיק.

תנו להם מטלית לניקוי אבק ממדפים שונים.

מלאו מים בשפריצר ותנו להם לנקות חלונות או את הקרמיקה במטבח.

בישול ואפייה

מעבר להנאה ולטעם, עבודה משותפת במטבח יכולה לקדם מיומנויות ניהוליות של תכנון ובדיקה, עבודה לפי רצף ושלבים, עמידה בזמנים ועוד – לצד מיומנויות מוטוריות.

אפשרו לילדים לקחת חלק בהכנת ארוחת הערב. הם יכולים לקשקש את הביצה, לחתוך בסכין פלסטיק (לא חדה) חלק מהירקות, לערבב.

בחרו יחד מתכון פשוט וטעים לעוגה או עוגיות- עם ילדים גדולים יותר ניתן לתת להכין רשימת קניות של מצרכים ולאחר מכן לסדר את החומרים ולעבוד על פי המתכון.

עבודות יצירה

תנו לילדים מקום ליצירתיות וחקירה: שימו את שולחן היצירה במרכז החדר והניחו עליו מגוון של חומרי יצירה. מיקום השולחן במרכז החדר כבר יזמין את הילדים אליו.

הניחו על השולחן עיתונים, מדבקות, צבעים וטושים מסוגים שונים, מספריים, דבק.

אפשר לאסוף חומרים מבחוץ ולהשתמש גם בהם (עלים מסוגים שונים, פרחים..), חומרים ממוחזרים (קופסאות קורנפלקס ובקבוקים שונים שניתן לקשט אותם) ועוד.

תנו לילד זריקת מוטיבציה בדמות איסוף יצירות והצגתן ב”תערוכה” שבועית, שליחת ציורים לבני משפחה בתוך מעטפה בדואר וכד’.

עם טושים מחיקים ניתן לצייר על חלונות מבלי שיישאר סימן: תנו לילדים לעטר את חלונות הבית בציורים שונים.

נסו למרוח קצף גילוח (כן כן ) על שולחן נקי: כתבו עליו, ציירו עליו, התענגו על התחושה החלקה והנעימה שלו.

קריאה (זוכרים?)

איפה ממוקמת הספרייה של הילדים אצלכם בבית? עד מה היא מזמינה את הילדים לקחת ספר ולקרוא בו? צרו פינת כריות באחת מפינות הסלון: שטיחון, פוף או כמה כריות, והניחו מראש כמה ספרים על הרצפה בפינה. אלו “יקראו” לילדים לבוא ולעיין בהם בתוך פינה חמימה ומזמינה. אם תשבו איתם אתם יחד בפינה זה ירגיש אפילו יותר חמים ונעים.

אפשר גם לבנות יחד אוהל מסדינים שיחוברו לכיסאות ולשים את הספרים באוהל, ניתן להשתמש בפנסים שתמיד משמחים ילדים.

העזתם לצאת החוצה?

התבוננו בעננים וספרו אחד לשני למה הם דומים, חפשו חלזונות בין השיחים, אספו עלים ואבנים מסוגים שונים, קיפצו בשלוליות, חפשו את העץ הכי גבוה וספגו את הטבע אל לבכם.