חגיגה של חוגים

קפוארה? בלט? ואולי שחייה? איך בוחרים את החוג האולטימטיבי, מה צריך לבדוק לפני שנרשמים, ולמה זה חשוב בכלל? ומה שהכי חיכיתם לו: מצעד חמשת החוגים המומלצים

ייעוץ מקצועי : מור בנוז - פיזיותרפיסטית התפתחותית במאוחדת 

“חוגים תורמים לילדים תרומה חד משמעית, מבחינות רבות: הם גורמים להם ללמוד לעמוד בכללים, לכבד את הזולת, להיות סבלניים יותר ולפתח אינטראקציות חברתיות בן אישיות, שחסרות בעידן שבו שולטים מסכים”, אומרת אסתי דיקשטיין ברמן, פיזיותרפיסטית התפתחותית במאוחדת.

שוכנעתם, נכון? אבל לפני רישום הילד שלכם לחוג, ייתכן שמצפה לכם כאב ראש לא קטן. כדורסל, שחייה, קיר טיפוס, אמנויות לחימה: מה בוחרים כשכל האופציות פתוחות?

חוגים לילדים

איך בוחרים?

צמצמו את אפשרויות הבחירה: שפע הוא עניין מבלבל. גם אתכם, לא כל שכן את הילדים. דיקשטיין מציעה שתתנו לילד לבחור מתוך 2 אופציות שבחרתם, מהו החוג שהוא מעדיף. 

לכו אתו לשיעור ניסיון: בשיעור הראשון חשוב שההורה יהיה נוכח, על מנת לבחון את רמת החוג, כישורי המדריך, הדרך שבה החוג מועבר ותגובת הילד לסיטואציה. לדברי דיקשטיין, חשוב לדבר עם הילד על הניסיון שחווה ולענות על שאלות או בעיות בהן נתקל במהלכו.

אל תשכחו שאתם המודל שלו: אם בילוי מול הטלוויזיה הוא המועדף עליכם, אל תתפלאו אם הילד שלכם לא יביע התעניינות בחוגים. “כדאי לבצע פעילות גופנית ביחד עם הילד או בלעדיו, כדי להעביר לו את המסר שפעילות מחוץ לבית זה משהו שהוא חלק משגרת חיים בריאה. נצלו את הזמן המשפחתי לרכיבה משותפת על אופניים, לטיול או למשחק פעיל משותף בגן השעשועים”, אומרת דיקשטיין.

זוכרים שבאנו לכאן כדי ליהנות: הציעו לילד שלכם חוגים שמתאימים לנטיותיו: אמנות, פעילות גופנית, מדע. אל תשכחו שמטרת החוג היא להביא לידי ביטוי כישורים ותחביבים שלו, שיגרמו לו להנאה ולסיפוק.

מה כדאי?

שחייה | אופציה נהדרת אם יש לכם ליד הבית

לא תמיד אפשר למצוא בריכה בקרבת הבית, אבל אם התמזל מזלכם השחייה היא אופציה מצוינת עבור הילד: היא מערבת את כל שרירי הגוף, ומאפשרת עבודה סימטרית, היא תורמת לקואורדינציה – ע”י תאום עין יד ויד רגל ולנשימה נכונה, משפרת גמישות ותורמת לסבולת לב ריאה, ויש שאומרים שהיא מועילה במיוחד לילדים עם הפרעת קשב. השחייה מומלצת לילדים שאינם יודעים להתמודד עם אתגרים תחרותיים, מאחר שהיא מאפשרת ראשית תחרות של הילד מול עצמו, כאשר בכל פעם הילד שובר שיא חדש של עצמו והעניין תורם לביטחונו העצמי.

למי זה מתאים? לכל ילד וילדה, מגיל 5.

אמנויות לחימה | לחיזוק הביטחון ולתיעול האנרגיות

מעבר לעובדה שאמנויות הלחימה השונות (ג’ודו , קרטה, קפוארה), משפרות את היכולת הפיזית של הילד, הקואורדינציה ושיווי המשקל, הן תורמות רבות לאופן שבו הילד מתמקד ומתרכז. פעילות מסוג זה דורשת תכנון אסטרטגי, ופירוק משימה לשלבים, היא מקנה לילד ערכים של כבוד הדדי, משמעת ויכולת שליטה עצמית.

למי זה מתאים? כבר מגילאי 4.5-5, למתמודדים עם הפרעת קשב, לסובלים מבעיות בקואורדינציה ההתפתחותית, או לילדים הזקוקים לחיזוק הביטחון העצמי. בנוסף, השליטה בגוף תוך כדי הוצאת אנרגיות, מאפשרת לילדים שסובלים מאגרסיביות יתר, לתעל את האנרגיה למקום חיובי וטוב.

משחקי כדור | לבעלי אופי “יושבני”

העמידה בכללים ובזמנים, האינטראקציה החברתית הרבה והפעילות הגופנית האנרגטית, שכוללת ראייה מרחבית, תכנון תנועה וסבולת לב ריאה, הם כולם יתרונות מובהקים של חוגי הכדור.

“מעבר לחוג רגיל, יש במשחקים אלה אפשרות להיכנס לעולם הגדולים, להזדהות עם קבוצה, לצפות במשחקים ביחד עם ההורה ולפתח תחביב לחיים”, אומרת דיקשטיין.

למי זה מתאים? כדורסל מתאים לילדים וילדות מגיל 6, וכדורגל – מגיל 5. הכי כדאי לילדים שנוטים להיות בלתי פעילים, למכורים למחשב או לטלוויזיה – ולעומת זאת, לכאלה שאוהבים משחקי מגרש באופן כללי.

התעמלות קרקע: לשיפור הכוח והגמישות

חוגי התעמלות הקרקע והמכשירים, משפרים את הכוח, הגמישות, המשמעת והסבלנות.

בנוסף, משתפרת גם היציבה, המודעות לגוף, שיווי המשקל והגמישות.

האלמנטים המורכבים הנדרשים לביצוע מערבים קבוצות שרירים שונות, והמוסיקה מסייעת בפיתוח הקשב, הקצב והתנועה.

למי זה מתאים? לילדים וילדות מגיל 5. מומלץ גם לסובלים מבעיות קואורדינציה.

קיר טיפוס: לא טיפוסי

לסיום, קבלו המלצה לחוג שאינו נפוץ, אך יתרונותיו רבים:

הטיפוס מאפשר עבודה על קואורדינציה ותכנון תנועה, חיזוק חגורת הכתפיים, האגן והרגליים.

בנוסף, ההתמודדות עם הגובה משפרת את הביטחון העצמי של הילד.

למי זה מתאים? לילדים וילדות מגיל 6, לסובלים מרפיון של חגורת הכתפיים ולילדים הסובלים מפחד גבהים, כטיפול משלים ומסייע.

ואם למרות הכל הילד לא מעוניין ללכת לחוג? 

“ראשית, לא תמיד צריך לרוץ לרשום את הילד לחוג בתחילת השנה. לפעמים הילד חווה מספר חוויות חדשות בחייו – כיתה חדשה, מקום חדש ובמקרה כזה, החוג יכול לגרום לו לבלבול.

אם שמתם לב שהעיתוי אינו מתאים, חכו עד אחרי החגים ושלבו את החוג בחיי השגרה שלו באופן הדרגתי.

כמו כן, כדאי לבדוק מדוע אינו מעוניין בחוג מסוים ולדבר איתו על כך – האם זה נובע מתכני החוג שאינם מתאימים לו? האם זה עניין חברתי? במקביל, כדאי לציין בפניו את יתרונותיו של החוג ותרומתו הצפויה לחייו – והכי חשוב, “אם אתם לא מראים לילד כמה זה חשוב על ידי המודל האישי שאתם מהווים עבורו, כנראה ששום טכניקה לא תועיל”, אומרת דיקשטיין.