היריון ורפואה משלימה

מבט קצת אחר על התקופה הכי מרגשת ומרתקת שיש, וגם פתרונות אפשריים לבעיות נפוצות

ד"ר זיו בר

תקופת ההיריון, לפי הרפואה המשלימה, הוא תהליך נמשך של העברת אנרגיית חיים, צ’י, מהאם לעובר. בדומה לרעיון התורשה המערבי, שני ההורים מעבירים סוג מיוחד של צ’י, חד פעמי, שקובע ומגדיר את אופיו ותכונותיו הבסיסיות של הצאצא לעתיד. לאחר שהעובר נוצר, הוא ניזון ברחם מצ’י ודם שהאם מספקת. כלומר, הריון בריא ותקין הוא כבר מעמסה כבדה על מערכות החיים של האימא. תופעות כמו בחילה, עצירות, עייפות וגודש נוזלים, הן חלק מהביטויים של העבודה הנוספת שגוף האישה משקיע בתהליך ההיריון. על אף שמדובר בתסמינים שאינם נחשבים סימני מחלה אלא חלק טבעי מההיריון, לא חייבים להכיל ולקבל אותם כעובדה מוגמרת. הרפואה המשלימה מציעה דרכים יעילות ובטוחות לטפל בהם. לקראת הריון

הבחילות האלה

את הבחילה שחוות נשים בהריון, זו שבטעות מכונה “בחילות בוקר” (ונמשכת גם בצהריים ובערב) קשה לאדם מהחוץ להבין. באופן רגיל, אדם שיש לו בחילה, לא רוצה לאכול, ואילו ההריונית חווה שילוב בלתי אפשרי של בחילה עם תאבון מוגבר. נסו לדמיין, רעב בשילוב סלידה ממזון. לא קל! אם תה ג’ינג’ר לא פתר את הבעיה, אפשר לפנות לעזרת הדיקור הסיני. הטיפול בדיקור יכלול גם הדרכה לטיפול עצמי נמשך על ידי לחיצה על נקודת P6 הנמצאת באזור שורש כף היד.

התפקוד התקין של מערכת העיכול נפגע ברמות נוספות בתחילת ההיריון. צרבות וזרימה חוזרת (REFLUX) שכיחים בתחילת ההיריון וגם בקצהו הסופי. במקרה זה ניתן להיעזר בתכשיר הומיאופתי – REMEDY – שמותאם באופן אישי למטופלת. הטיפול ההומיאופתי במאוחדת משלימה מבוצע על ידי רופאים (MD), ומבוסס על תשאול מקיף בכל הנוגע למטופלת ולמה שמטריד אותה, לכן אפשר להציע טיפול הומיאופתי במהלך כל שלבי ההיריון. במקביל, מומלץ להתייעץ עם דיאטנית לקבלת הנחיות תזונה מסודרות, כאלו שיעזרו לטפל במה שמציק ובמקביל יספקו את הצרכים המלאים של האם והעובר גם יחד.

והעייפות הזאת

זוכרות מה סיפרנו על הרפואה הסינית ועל איך היא מבינה את תהליך ההיריון? – בהמשך לכך, העייפות התוקפת נשים רבות בהריון מובנת לגמרי. מעבר לפגיעה באיכות החיים והתחושה הלא נעימה בה מדובר, אנו חיים בעידן בו מצופה מאישה בהריון לעבוד ולתפקד באופן רגיל עד הלידה ממש. בעייפות הזאת מטפלת הרפואה הסינית באמצעות הטווינה. הטווינה היא הגרסה הסינית לעיסוי, אך הדגש בשיטה הזאת איננו רק שחרור השרירים, אלא בעיקר הנעת הצ’י במרידיאנים. הטיפול נעשה בתנועות מעוררות וממריצות, תוך מעקב אחר מסלולי המרידיאנים בגוף, במטרה לעורר ולהזרים את הצ’י ולהעלות את רמות האנרגיה הגופנית, הנפשית והמנטאלית.

עם תחילת ההיריון מתחיל גוף האם לאצור נוזלים ומלחים בתוכו. בשיא ההיריון נפח הדם של האישה גדל מחמישה לשמונה ליטרים. בנוסף, היא מחזיקה עוד ליטר מי שפיר ושניים עד ארבע ליטרים של מים בבצקות ברקמות. נוזלים אלה מפריעים לפעולת הרקמה בה הם משתכנים, מביאים להרגשה של כובד ונפיחות ברגליים וקושי בהפעלת כפות הידיים. הבצקת מפריעה לזרימת הדם לעור ומותחת אותו באופן שהופך אותו פגיע יותר לפצעים. העיסוי הרפואי מתייחס לבעיות אלה כחלק מפרוטוקול הטיפול באישה הרה. תנועות העיסוי מתמקדות בניקוז עודפי הנוזלים מהרקמות והזרמתם למחזור הדם הוורידי על מנת שיופרשו מהכליות. העיסוי הרפואי כולל בתוכו עיסוי והפעלה של דרכי הלימפה ובכך מביא הן להורדת הנפיחות והן לשיפור תפקוד מערכת החיסון.

משא כבד על כפות הרגליים

עם התקדמות ההיריון, התרחבות הרחם וגדילת גופה של האם מתחילות לגרום לשורה של בעיות אורטופדיות. העברת ציר הכובד של הגוף קדימה מגבירה את העומס על שרירי הגב התחתון. הטיפול בכאבי גב במקרה זה נעשה על ידי עיסוי רפואי. עם התקדמות ההיריון עמוד השדרה משנה את המנח שלו ואגן הירכיים נוטה יותר ויותר קדימה. הכאבים בשלב זה נובעים משילוב של מתח שרירים מוגבר ולחץ על החוליות והרצועות התומכות בעמוד השדרה. על מנת לשחרר את השרירים והרצועות ולבצע גם הנעה ושחרור של עמוד השדרה, מבצעים טיפול באוסטיאופתיה או בכירופרקטיקה בשילוב עיסוי רפואי.

בחודשי ההיריון האחרונים מצטרף לכל אלה לחץ המוגבר על כפות הרגליים בשל העלייה במשקל הגוף. טיפול ברפלקסולוגיה ישיג בשלב הזה מטרה כפולה: עיסוי כפות הרגליים יקל על הכאבים הנובעים מהעומס המוגבר, וגם ירפה וישחרר את שרירי רצפת האגן ויקל על הלידה.

בעת ההיריון נתקלות נשים רבות בקושי משמעותי בטיפול בבעיות בריאות אחרות, שאינן קשורות להריון, שמהן סבלו לרוב עוד קודם לכך. אסטמה, אלרגיה, בעיות עור, חרדה, מעי רגיז או מיגרנה; השאיפה להימנע ככל האפשר משימוש בתרופות בזמן ההיריון מתאימה לגישה הלא-תרופתית של הרפואה המשלימה. על ידי טיפולים כמו דיקור סיני, שיאצו, או ביופידבק אפשר לטפל בבעיות אלה, ולאפשר לאם לעתיד ליהנות מההיריון בלי לסבול מאותן בעיות ובלי להשתמש בתרופות העלולות להזיק לעובר.

אוליי יעניין אותכם גם – רשלנות רפואית בהריון

לקראת הלידה

אחד מכל עשרים עוברים לא מתייצב במנח ראש לקראת הלידה, ונשאר במנח עכוז, רוחב או אלכסון. במקרה כזה מומלץ לפנות לטיפול בדיקור סיני. שיעור ההצלחות של הדיקור הסיני בהיפוך עובר עומדות על 70%. בזכות התנאים המצוינים ברחם, 2% מהעוברים מסרבים לסיים את ההיריון גם לאחר 42 שבועות. המצב מוגדר “הריון עודף” והוא מחייב טיפול. זירוז הלידה באופן טבעי נעשה על ידי טיפול משולב בדיקור ורפלקסולוגיה מדי יום. המטפלים מלמדים את האם ושותפיה לתהליך נקודות לטיפול עצמי וכך מושג אפקט טיפולי חזק במיוחד.

אבל עזבו אתכן מבעיות ומקשיים. אישה הרה מבצעת עבודה חשובה ומשתתפת ביצירה של חיים חדשים. החיבור בין נפש האם לגוף האם, לגוף העובר ולנפש היילוד מכוון לכך שיש הצדקה לגישה העממית לשמח את האישה בזמן ההיריון ולהבטיח שתהיה רגועה, מחויכת, נינוחה. גם פה יש לרפואה המשלימה מה להציע: טיפולי מגע יקרבו אתכן אל הגוף שלכם, יחממו לכן את הלב וינעימו את תשעת החודשים המרגשים הללו.