אמא, מתי מגיעים?

הקטנים משתעממים במושב האחורי? יש לנו פתרונות

מומחי מאוחדת

נסיעות ארוכות עלולות לאתגר את הסבלנות של הילדים שלנו. לא לכולם יש יכולת, בגיל צעיר, לשקוע בנופים שבחלון או במוסיקה שברדיו. אנחנו מציעים לכם לוותר על המוצא הקל (=טאבלטים) ולנסות משהו אחר, שיאתגר אותם ואתכם ויעניק ערך מוסף של למידה. ויש גם בונוס: הרגשה משפחתית של ביחד, שאותה תזכרו גם הרבה אחרי שהחוויות האחרות מהחופשה יתמוססו להן. צחוק לבריאות

משחקים במספרים

סופרים הכול

מכוניות בצבע אדום, רמזורים, עצים, שלטי רחוב וכל דבר אחר שיעזור לכם להעביר את הזמן.

תרגילי חשבון

מציגים לילדים תרגילי חשבון קלים, שאפשר לפתור בעל פה מבלי להסתבך. אפשר לקשר את התרגילים למה שרואים בשטח בזמן הנסיעה (“כמה הם שלושה רמזורים ועוד חמישה אוטובוסים?” או “כמה זה שתי משאיות כפול עשרה עצים?”).

שבע בום

אחד הנוסעים מתחיל לספור בקול רם, ובכל כפולה של הספרה שבע אומרים כולם “בום” במקום המספר המתאים. מי שלא זוכר לומר “בום” נפסל (וזוכה בעונש מצחיק). אפשר כמובן לשחק זאת עם כל ולתרגל כך את לוח הכפל.

משחקים במילים

ארץ עיר

מתאים לילדים שמכירים היטב את הא”ב. נזכיר את הכללים: אחד המשתתפים מדקלם (בלב!) את אותיות הא”ב עד שאומרים לו סטופ. אחרי בחירת האות, המשתתפים מנסים למצוא במהירות האפשרית מילים שונות שמתחילות באות שנבחרה, בהתאם לקטגוריות שנקבעו מראש. מכיוון שאתם בנסיעה ואין אפשרות לכתוב, בחרו מספר בסיסי של קטגוריות: הקלאסיות הן ארץ, עיר, חי, צומח ודומם (כמובן שאפשר להוסיף עוד: שם של בן, שם של בת, סלב, מקצוע, כיד הדמיון הטובה עליכם). הראשון שמוצא תשובות לכל הקטגוריות שנקבעו הוא המנצח, והוא זה שימנה את האותיות בסיבוב הבא.

עם ילדים צעירים יותר שרק מתחילים להתעניין באותיות, אפשר לוותר על הקטגוריות ופשוט לשאול שאלות בסגנון “מה מתחיל באות ב'”? או “באיזו אות מתחילה המילה ‘בית'”?

מילים מתחרזות

המתחיל במשחק אומר מילה, והבא אחריו צריך למצוא מילה המתחרזת עמה (“אבטיח-שטיח”).

מיציתם? – המציאו שטוזים: שטויות בחרוזים. לילדים בני שלוש ומעלה.

חידות מילוליות

חדים חידות מרומזות. אחד מהרמזים יהיה האות הפותחת. 

“מתחיל בא’, אדום בפנים וירוק בחוץ” / “מתחיל בר’, מחליף צבעים ומכוון את התנועה”

כן-לא-שחור-לבן

מנהלים שיחה ערנית בלי להגיד את המילים שבכותרת. מי שבטעות משלב את המילים בשיחה, נפסל. המעקף של המילים האסורות מוליד שפה עשירה מאוד, וגם מצחיקה מאוד.

סיפור בהמשכים

אחד הנוסעים מתחיל לספר סיפור (“היה היה פעם….”) ומפסיק כשמתחשק לו או בנקודת מפנה בעלילה. אחריו ממשיך השני, וכן הלאה. 

מי אמר ואיפה

כל משתתף שולף בתורו משפט מספר ילדים המוכר לכל הנוסעים. יתר הנוסעים צריכים לנחש מי אמר את המשפט ומאיזה ספר הוא לקוח. למשל: “מי אמר את המשפט – סבתא למה יש לך עיניים גדולות כל כך?” מדהים לגלות מה הילדים זוכרים ועד כמה הם מסוגלים להנפיק חידות כאלה בעצמם.

משחקי סביבה

מי רואה…? (I spy)

כל אחד מהנוסעים, בתורו, מאתר עצם בדרך ומכריז עליו: “אני רואה משאית ירוקה”! יתר יושבי המכונית מנסים לאתר אותו גם, והמנצח הוא מי שמצליח לעשות זאת ראשון. 

למה הענן הזה דומה?

כשהשמיים מעוננים, אפשר למצוא כל מיני דברים המסתתרים בעננים: דרקונים וחתולים וגביעי גלידה. על כל אחת מהצורות אפשר להמציא סיפור או לחשוב יחד מה היא עושה שם, בשמיים.

שירים וחידות

שירים בהמשכים

אחד הנוסעים מתחיל לשיר. האחרים עוצרים אותו באמצע השיר וצריכים להמשיך ולשיר שיר המתחיל במילה בה הסתיים השיר הקודם.

אפשרות נוספת היא לזרוק לחלל האוויר מילה ולמצוא שיר המתחיל במילה הזו.

מי בא למסיבה?

משחק ניחושים – אחד המשתתפים מכריז את מי הוא מזמין למסיבה והשאר צריכים לנחש מה המכנה המשותף לכל המוזמנים. הניחוש נעשה באמצעות ניסיון להזמין אנשים או דברים נוספים למסיבה. למשל: 

– הזמנתי למסיבה שלי תפוז ותות. 

– גם הבננה מוזמנת?

כמובן שרמת התחכום עולה בהתאם לגילם של היושבים מאחור.

21 שאלות

המשָחק בוחר דמות (נאמר, הנשיא טראמפ) ובתוך 21 שאלות שאר המשתתפים צריכים לנחש מהי.