כניסה לגן חדש

עבור ילדים רבים – וגם הורים רבים – ימי החופש האחרונים והימים הראשונים של שנת הלימודים הם גם ימים של הכנה והסתגלות למציאות חדשה. איך עוזרים לילד שלנו להסתגל לגן חדש? 

קרן זמיר, עובדת סוציאלית ארצית, התפתחות הילד

כדי להבין את התחושות של הילד במסגרת החדשה – תוכלו להיזכר בימים הראשונים במקום עבודה לא מוכר, בשעה שאתם עדיין לא מבינים את הכללים, הנורמות והבדיחות הפנימיות. גם זמן ההפסקות, מיקום המטבח והשירותים עדין לא ידועים. זה מה שעומד לעבור על הילד שלכם, כשיתחיל גן חדש: הוא יפגוש מקום זר ושונה, פנים חדשות ובעיקר: חוקים וגבולות חדשים. הוא יצטרך לנווט את דרכו ולפעול כדי ליצור לעצמו מקום טוב ושייכות חברתית, וללמוד לתפקד על פי הנורמות, הדרישות והחוקים החדשים. כל זה כלל אינו פשוט עבורו. גן חדש

שינויים, מטבעם, מעוררים חשש ודאגה. הלא ידוע הוא מפחיד ומאיים. לכן, כדאי להתכונן יחד לקראת השינוי ולהפנימו, כך שיתקבל בצורה הקלה והטובה ביותר. 

הנה 11 טיפים שיסייעו לכם להכין את ילדכם לקראת הכניסה לגן חדש:

בקרו בגן החדש עוד לפני שנגמר החופש: לפני תחילת שנת הלימודים כדאי לקחת את הילד לגן החדש ולעשות לו היכרות עם המקום ועם הגננת. הגננת תהווה דמות עיקרית ומשמעותית בחייו ועמה יבלה שעות רבות. אפשרו לילד להסתובב ולהיכנס לכל חדר, הכירו לו את השירותים, המטבח, החצר, המגרות, המתלה לתיק ועוד. כדאי שהילד יכיר גם את הדרך לגן ואת המקום בו פוגשים אותו בסוף היום. ככל שהמקום מוכר יותר, כך הוא נתפס פחות מפחיד או מאיים, ומקל על ההסתגלות.

אחרי שעשיתם הכרות עם המקום אפשר לשחק בגן ביחד, כאימון לעצמאות. למשל:

אתם: “מה תעשה אם תרצה לעשות פיפי?”

הילד: “אלך לשירותים”

אתם: “איפה השירותים?”

הילד: “כאן!”

משחקים אלו מחזקים מאוד את בטחונו העצמי של הילד והופכים את הגן החדש למוכר.

נסו להכיר מראש ילד או שניים מהגן החדש: בקשו מהגננת טלפונים של מספר ילדים מהגן וצרו מפגש משותף. אין צורך להיפגש עם כל ילדי הגן. מספיק מפגש עם ילד או שניים כדי שילדכם יראה פנים מוכרות וירגיש טוב בימים הראשונים בגן.

חיזרו בהדרגה לשגרת יום מסודרת: בימים האחרונים של החופש הגדול מומלץ לחזור בהדרגה לשגרה: ללכת לישון בשעה סבירה ולקום בבוקר בשעה מוקדמת יחסית, ובכך להרגיל את השעון הפנימי להתנהלות היומיומית הצפויה. כחלק מהחזרה לשגרה, ניתן לערוך מסיבת “סיום החופש” עם משפחה או חברים, לצת יחד לבילוי משפחתי.

העלו זכרונות: כדאי לשתף ולספר לילד זיכרונות מהילדות שלכם, מהגן החדש שלכם. הילדים אוהבים לשמוע סיפורים על הילדות של הוריהם, זה מרתק אותם, ויוצר קירבה, אינטימיות, תחושת שותפות ואוזן קשבת.

דברו על היום הראשון בגן: דברו עם הילד והסבירו לו מה עומד להתרחש ביום הראשון. זה ייתן לו תחושת שליטה, וככל שהוא ירגיש שהוא שולט יותר במה שיקרה לו, כך ירגיש בטוח יותר. אפשר לדבר על מי יביא אותו לגן, איפה הוא יישב, מה יאכל לארוחת הבוקר, מתי יצא לחצר ועם מי ישחק, איך ייפרד ומי יאסוף אותו מהגן.

שדרו ביטחון: ילדים מושפעים רבות מאיתנו ההורים, ויודעים לזהות, גם ללא מילים את תחושותינו. חשוב לשדר לילד מסר בוטח ומאמין כי זהו הגן המתאים בעבורו וכי ביכולתו להסתגל ולהתמודד עם הכניסה לגן.

התארגנו מראש בערב לפני: הכנת בגדים, נעליים וצעצוע שהילד יכול לקחת עימו, יסייעו לעבור את הימים הראשונים ב”ראש נקי” יותר. הזמן הניתן להתארגנות בבוקר הוא חשוב. ביום הראשון (וגם באלה שאחריו) כדאי להעיר את הילד בזמן, ולא ברגע האחרון, כדי שיהיה לו זמן להתארגן לאכול ולשתות ולדבר עם ההורים בנחת. לא כדאי להוסיף לחץ לתחושת המתח שכבר קיימת. 

קחו חפץ אהוב: לילד בגיל הרך קשה להבין את מושג הפרידה ולא ברור לו לאן נעלמה הגננת או המטפלת שהוא הכיר עד היום, לכן כדאי לאפשר לילד להביא איתו לגן חפץ אהוב שהוא קשור אליו, שיקל עליו את תחושת הזרות והפחד. המטרה היא להביא משהו שייתן לילד תחושה טובה וגם אמצעי לשבירת הקרח או התחלת משחק. 

לכו יחד לגן (ואל תישאו את הילד בזרועותיכם) כדי להקל על תהליך הפרידה. מומלץ שלא לתת לגננת “לשחרר” את הילד מן ההורה בכוח, כדי שלא תיתפס כדמות “רעה” בעיני הילד.

אל תשאלו את הילד “אני כבר יכול ללכת?”, אלא לומר: “עכשיו אני הולך ובצהריים אחזור לקחת אותך”. אתם לא מבקשים אישור. ההחלטה לצאת מהגן נובעת מסמכות הורית ואינה תלויה בילד. 

הישארו מעט עם הילד בימים הראשונים מומלץ להורים להתארגן כך שבימים הראשונים ניתן יהיה לאחר לעבודה, ולהקדיש לילד זמן וסבלנות, ואם אין אפשרות לכך – כדאי לשלוח את אחד הסבים.

כשנשארים עם הילד בגן – מומלץ להגדיר גבולות (למשל: “אני יושב איתך חמש דקות” או “נצייר ציור אחד ואני אלך לעבודה”.) נוכחות ההורה בגן אינה מהווה תחליף לגננת. ולכן חשוב “לצמצם נוכחות” ולא להתחרות בגננת, לשבת בצד ולתת לילד להתנהל בעצמו ולמצוא לעצמו עניין, מבלי “לנהל” אותו ולומר לו מה לעשות.

הכניסה לגן חדש היא פרידה מהבית, מההורים והמסגרת הקודמת, והתחלה של משהו חדש. כל שינוי מצריך מהילד להשקיע יותר אנרגיה ולהתאים עצמו למסגרת חדשה, לכן אל תצפו מהילד שיחזור בשירה וריקודים מהיום הראשון בגן, היו סובלניים ותמכו בו, דברו על הקשיים וגם על החוויות הטובות. זכרו, כל ילד הוא שונה ולכל אחד יש את זמן ההסתגלות שלו. כל ההתחלות קשות, אבל לילדים יש יכולת הסתגלות מדהימה.